Bireysel Emeklilik Sistemi
# #

Bireysel Emeklilik Sistemi

Genel Bilgiler

Bireysel Emeklilik avantajları ile yarınlarınız güvence altında.

Emeklilik, bugünden iyi planlanması gereken bir dönemdir. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çalışanların aktif çalışma yaşamı süresince aldıkları gelir, emeklilik döneminde azalmaktadır. Bu sebeple; emeklilik döneminizde var olan yaşam standardınızı koruyabilmek için ek gelire ihtiyaç duyabilirsiniz.

Neden Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Üye Olmalısınız?

  • Hayat standardını koruma
  • Devlet katkısı
  • Mutlu bir emeklilik
  • Düzenli tasarruf alışkanlığı
  • Profesyonel Fon Yönetimi

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Nasıl Katılabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne fiil ehliyetine sahip herkes katılabilir.

Bugünden emeklilik döneminiz için yapacağınız birikimler ile hem gelecekteki yaşam standartlarınızı güvence altına alır hem de çalışma temponuz nedeniyle ertelediğiniz planlarınızı yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken; Ziraat Emeklilik’in size özel Bireysel Emeklilik Planlarından biri seçmek. Üstelik ödeyeceğiniz her 100 TL katkı payına 25 TL devlet katkısı avantajı ile.  

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Nedir?

01.01.2013 tarihinden itibaren bireysel emeklilik hesabı bulunan herkes, yatırdığı her katkı payı için %25 oranında yıllık belirlenen limit dâhilinde Devlet Katkısı alıyor.

Devlet katkısı, bireysel emeklilik hesabınız kapsamındaki yalnız devlet katkısına ilişkin tutarları takip edebildiğiniz alt hesaba yatırılır. Dolayısıyla, ödediğiniz katkı paylarıyla oluşan birikiminiz ile devlet katkısıyla oluşan birikiminizi ayrı ayrı izleyebilirsiniz.

Aylık Katkı Payı Tutarı Yıllık Katkı Payı Tutarı Aylık Devlet Katkısı Yıllık Devlet Katkısı Tutarı*
150 TL 1.800 TL 37,50 TL 450 TL
300 TL 3.600 TL 75 TL 900 TL
600 TL 7.200 TL 150 TL 1.800 TL
1.647 TL 19.764 TL 411,75 TL 4.941TL

* Bir takvim yılı içerisinde elde edilecek azami devlet yıllık brüt asgari ücretin %25´i kadardır.

Ziraat Emeklilik ile Ne Zaman Emeklilik Olabilirsiniz?

En az on yıl sistemde bulunmak koşulu ile 56 yaşını tamamladığınızda emekli olmaya hak kazanırsınız. Emekliliğe hak kazandıktan sonra, bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimlerinin bir program dâhilinde ödenmesini, tamamının defaten ödenmesini ya da yapacağınız yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde maaş olarak ödenmesini talep edebilirsiniz.

​​​​​​​​