Kazakistan

5 Mart’ta Merkez Bankası’nın politika faiz kararı bulunuyor. Ülkenin politika faizi %9,75 seviyesinde bulunuyor. Beklentiler 15 Ocak’ta 50 baz puanlık sürpriz faiz indirimi gerçekleştiren Merkez Bankası’nın 25 baz puan ile mütevazi şekilde faiz indirimine devam edebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda.

 • Gıda fiyatlarının ılımlı seyretmesi ve 29 ayın en düşük seviyesinde yer alması Kazakistan’ın yıllık enflasyonunu %6,5 seviyesine kadar iyileştirmiş durumda.
 • Eylül 2015’ten bu yana en düşük seviyede bulunan yıllık enflasyon Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi olan %5-7 bandının alt kısmına yaklaşmayı sürdürüyor.

 • 2017 yılında ekonominin 2016 yılının üç katı büyüme gerçekleştirmesi geçtiğimiz sene Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği 175 baz puanlık faiz indirimin ve madencilik sektöründeki keskin iyileşmenin bir yansıması.
 • 26 Şubat’tan bu yana %5’in üzerinde değer kaybeden Brent petrolle birlikte Tenge ve Ruble’de dolar karşısında yönünü hafif yukarı çevirmiş durumda. Ancak Tenge’deki seviyeler Merkez Bankası’nın döviz satışları yaptığı Ağustos-Ekim döneminin altında yer almakta ve faiz indiriminin devamı için bir engel olmayabilir.

Rusya

6-7 Şubat tarihleri arasında Şubat ayına ait enflasyon verisi izlenecek.

 • İstihdam piyasasındaki iyileşme ücret kanalıyla tüketici harcamalarını desteklemeyi 2018 yılının ilk ayında da devam etti. Tüketim verilerinin yıla görece iyi başlamasına karşın ücret enflasyonundan ve talep enflasyonundan Rusya için bahsetmek henüz erken gözükmekte. Zira Şubat ayı PMI verisinde de gözlemlediğimiz üzere ücret enflasyonu 11 ayın en düşük seviyesinde.
 • Manşet enflasyonla enflasyon beklentileri arasındaki makas genişliği önemini korusa da beklentilerde yavaş da olsa gözlenen iyileşme resesyonu geride bırakan ekonomi için iyi bir haber. Tüketici güveninin toparlanması ve Ruble’deki görece yatay seyir hanehalkının enflasyon beklentilerini %8,9 seviyesinden Şubat ayında %8,4’e iyileştirmiş durumda.
 • Ocak ayında yıllık enflasyon %2,2 ile tarihi düşük seviyesindeydi. Şubat ayında ılımlı yükselerek enflasyonun %2,3’e gelmesi beklenmekte. Merkez Bankası’nın 23 Mart’taki toplantısında bir 25 baz puanlık indirim şimdiden beklentilerde yer bulmuş durumda. Alternate Text

Mısır

Gelişmiş ülkelerin Şubat ayına ait PMI verilerini takip ettikten sonra bu hafta Mısır dahil olmak üzere Kenya, Nijerya ve Gana gibi ülkelerin PMI verileri öne çıkmakta. Ayrıca 8-11 tarihleri arasında Şubat ayına ait enflasyon verisi açıklanacak.

 • Mısır ekonomisi son 3 senedir %4 üzerinde tarihi ortalamasına yakın bir büyüme gerçekleştirmekte.
 • Rusya ve Azerbaycan’ın yanısıra Mısır’da siyasi gelişmelerin takip edileceği bir sene içerisindeyiz. Mart ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Mısır PMI verisinin nispeten dalgalanmasını doğal karşılayabiliriz.
 • Ancak Ocak ayında Fitch’in Mısır'ın kredi notu görünümünü pozitife yükseltmesi ülkeye yönelik risk iştahını canlı tutan bir unsur. Pound’daki stabil seyirle ülkenin rezervleri artmaya devam etmekte. IMF’nin yönlendirmeleri doğrultusunda azalan sübvansiyon yardımlarıyla bütçe dengesini iyileştiren ülkeyi, bu unsurlar 2018 yılında da ekonomiyi güçlü kılabilecek etmenler.
 • Nitekim rezervler ile bütçe dengesinin grafiğini incelediğimizde ikilinin benzer yönde hareket sergilediği gözlenmekte. 2017 yılında ortalama %50’în üzerinde artan rezervlerle birlikte bütçe açığı/GSYH oranı da tek haneye doğru gerilemiş durumda.
 • Küresel ekonominin güçlü bir görünüm sergilediği geçtiğimiz seneye Pound’daki değer kayıplarının da eklenmesiyle Mısır’a turistlerin döndüğünü gözlemlemiştik. Mısır’ın 12 aylık kümülatif turizm gelirlerinin 2017-2016 Eylül döneminde %125 iyileştiğine şahit olurken; bahar döneminde başlaması beklenen Rusya ile direkt uçuşlarla birlikte turizm gelirlerinin bu sene daha da toparlanması beklenmekte.
 • Sonuç olarak bu sene Mısır için enflasyonda baz etkisi yılı. 2017 yılını %21,9 seviyesinden kapatan yıllık enflasyonun 2018 yılına %17,1 ile 14 ayın düşüğünde başladı. Geçtiğimiz sene %30’ları aşan enflasyonun bu sene kademeli şekilde Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi olan %13 (+/-3 puan) seviyesine doğru hareket etmesi beklenebilir. Bu görüntü altında gevşeyen enflasyonla 100 baz puan faiz indirimiyle yıla başlayan Merkez Bankası’nın kademeli faiz indirimlerini sürdürmesi öngörülmekte.
 • Ülkenin bir sonraki faiz kararı 29 Mart’ta.

Kenya, Nijerya ve Suudi Arabistan PMI verileri önümüzdeki haftanın dikkat çeken diğer gelişmelerinden.

 • İki seçimi atlatan Kenya ekonomisi küçük adımlarla toparlanmaya çalışıyor. Ekim ayında 34 seviyesine kadar gerileyen PMI verisi tekrar genişleme bölgesine dönmüş durumda. Son iki aydır da 53 seviyesine yakın değer almakta.
 • KDV uygulaması ile tanışan Suudi Arabistan ardından PMI verisi Ocak ayında ilk şokla tarihin en düşük seviyesine gerilemişti. Yaklaşık 5 puanlık gerilemeye karşın eşik değer olan 50 seviyesinin üzerinde olması kırılganlığın geçici olabileceğine işaret ediyor. Şubat ayı verisi de bu durumu doğrulaması açısından önemli. Suudi Arabistan’la birlikte ülkesini KDV uygulamasıyla tanıştıran BAE’nin PMI verisinde değişime baktığımızda yaklaşık 1 puanlık daha sınırlı bir düşüş gözlemlemiştik.
 • Nijerya PMI verisi ise Ocak ayında Bloomberg data setinin uzandığı 2015 Şubat’ından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 2016 yılında %1,6 daralan Nijerya ekonomisi petrol üretiminin desteğiyle 2017 yılında %0,8 büyümüştü. PMI verisinin yıla güçlü başlaması Nijerya ekonomisi için umut vaat edebilir.