PMI gününe FED Başkanı Jerome Powell’ın Senato’da söyleyeceklerini bekleyerek uyanıyoruz.

Gün boyu sürecek PMI veri akışı, sabahın erken saatlerinde Asya ülkeleri ile başladı. Türkiye’nin PMI verisi TSİ 10:00’da, ABD’de ISM verisi (PMI karşılığı) TSİ 18:00’de açıklanacak.

Dün, SAMEKS endeksinin hizmet sektöründe 2,1 puan artışla 53,7 değerine artarken, imalat sanayisinde ise 3,1 puan azalışla 56,8 değerine gerilediğini gözlemledik (Şekil 1). Muhtemelen görece sıcak seyreden hava koşulları hizmet sektöründe canlılığın korunmasını sağladı. İmalat sanayisi ise uç seviyelere ulaştıktan sonra hızını düzeltme eğiliminde. Buna istinaden bugün imalat sanayisinde PMI değerinde sınırlı bir geri çekilme görebiliriz. Küresel iktisadi faaliyetteki sağlıklı seyri bu sabah Güney Kore’de açıklanan Şubat ayı ihracat verisi teyit etti. %4 oranındaki yıllık artış, Ocak ayının %22,2 oranındaki güçlü artışının üzerine eklenirken, %0,5 oranındaki piyasa beklentisinden yüksekti. İlaveten Çin’de KOBİ ağırlıklı Caixin PMI verisi de gücünü korurken, beklentilerin üzerinde açıklanmayı başardı.

Şekil 1: SAMEKS endeksinin sektörel kırılımı (3 aylık hareketli ortalamalar).

 

Kaynak: MÜSİAD, Ziraat

Her Perşembe günü gibi yurt-içinde döviz tevdiat hesaplarını (DTH) ve sermaye hareketlerini TSİ 14:30’da izleyeceğiz.

Yurt-dışında İspanya (TSİ 11:00) ve İtalya (TSİ 13:00) büyüme verilerini güncelleyecekler. ABD’de Ocak ayı kişisel harcama raporu TSİ 16:30’da yayımlanacak. Ocak ayında kişisel tüketim harcamalarının (PCE) hangi ölçüde arttığı enflasyon fiyatlaması açısından kıymetli bir veri.

FED Başkanı Jerome Powell’ın Meclis savunması bugün Senato ile devam edecek. Önceki akşam milletvekillerinin sorularına verdiği yanıtla piyasadaki risk iştahını kısmen azaltan Powell’ın bugün senatörlere vereceği cevaplar bekleniyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,26 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,8050 seviyesinden geçiyorlar.