1. İtalya'da Pazar günü genel seçimler gerçekleşecek.

Bildiğimiz, Euro ya da Avrupa Birliği karşıtı bir hükümet ortaya çıkmayacağı. Ancak İtalya'daki siyaseti kritik haline getiren konu, ülkenin kamu borcu. İtalya, Avrupa'nın Almanya ve Fransa'nın ardından üçüncü büyük ekonomisi. %130 oranındaki kamu borçluluğu ciddi bir risk unsuru. Kamu borcunun azaltılıp, sürdürülebilir seviyelere ulaşabilmesi için siyasi istikrar gerekiyor. Siyasi istikrar tesis edilemedikçe kamu borcunun azalma şansı yok. Kamu borcu azalmadığı sürece, İtalya, Avrupa'nın geleceğine yönelik bir risk faktörü. Seçimlerden sonra istikrarlı bir yapı görünmüyor. En azından ülkenin siyasi tablosu belirginleşecek.

2. Almanya'da Pazar günü muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti, koalisyon ortaklığı yapıp yapmayacağını açıklayacak.

Euro'daki güncel geri çekilmenin içerisinde Avrupa siyasetinin payını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Euro / Dolar'daki 1,22 seviyesinin altını deneyen hareket yalnızca FED Başkanı Jerome Powell'ın, Meclis'deki savunmasıyla ilgili değil. Eğer siyasi belirsizliği arttıran sonuçlarla karşılaşırsak, Euro'nun 1,16 – 1,17 seviyesine doğru gerilediğini görebiliriz. Yine de Euro konusunda senenin ilerleyen dönemi için iyimserliğimizi koruyoruz. Çünkü; Euro'nun ana belirleyicisi küresel ekonomi. Senkronize büyüme sürüp, ticaret elverişli seyrettikçe Euro, değer kazanma eğilimini koruyacaktır.

3. Çin'de Komunist Parti çalıştayı başlayacak.

Çalıştayın ardından merkez bankası başkanı dahil, ekonomi yönetimi konusunda kilit atamalarla karşılaşabiliriz. Devlet Başkanı Şi Jinping'in de görev süresini 2023 yılının ötesine uzatmak için adımlar attığını görebiliriz.

4. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Antlaşması'nda (NAFTA) yedinci tur görüşmeler başlayacak.

NAFTA konusu ABD'nin küreselleşmeye bakışının fiiliyata dönüştüğü yer. ABD Başkanı Donald Trump, yeni tur görüşmeler öncesi korumacı söylemini güçlendirdi.

5. Pakistan'da Cumartesi günü Senato seçimleri gerçekleşecek.

Pakistan, Çin'in Bir Kuşak Bir Yol (OBOR) projesinde kritik koridor özelliğinde. Çin, Pakistan ile sahip olduğu kara sınırı üzerinden Umman (Arap) Denizi'ne doğrudan ulaşmaya çalışıyor. Pakistan'daki siyasi istikrar, Çin – Hindistan ilişkileri ve genel anlamı ile OBOR'un geleceği açısından belirleyici konumda. Daha önceki süreçte Anayasa Mahkemesi, Başbakan Nawaz Sharif'in görevini sürdüremeyeceğini ve parti başkanlığı yapamayacağını açıklamıştı.

Bugün, sabahtan Almanya'da perakende satışları ve ithal mal fiyatları endeksini izleyeceğiz. Perakende satışlarda toparlanma görmeyi bekliyoruz. Aksi takdirde küresel ekonomi görünümüne ilişkin soru işaretleri artacaktır (Şekil 1).

Şekil 1: Çeşitli anket göstergelerinin uç seviyelerden döndüğü konjonktürde tüketim harcamalarını temsilen perakende satışların güçlenmesi gerekiyor.

 

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Öğleden sonra ise ABD'de Mişigan Üniversitesi'nin beklenti anketini izleyeceğiz.

S&P500, vadeli işlemlerde yatay, Dolar / TL kotasyonları 3,8113 seviyesinden geçiyorlar.