Kazakistan Merkez Bankası, politika faizini beklentiler doğrultusunda %10,25 seviyesinde sabit bırakmasına karşın döviz satışları planladığını söylemesiyle birlikte Kazakistan Tenge’sinin değer kazandığını gözlemliyoruz. Öyle ki takip ettiğimiz para birimleri içerisinde Cuma gününe göre %1,7 artışla dolar karşısında en yüksek kazancı sağladığını görmekteyiz. Haziran ayından bu yana dolar karşısında en fazla değer kaybına uğrayan 3. para birimi olan Tenge, son kazançlarıyla birlikte kayıplarını sınırlamaya çalışıyor. Neticede Merkez Bankası döviz satım uygulamasıyla birlikte devaülasyon beklentilerini azaltmayı amaçlıyor. Ülkenin Ağustos ve Eylül aylarında döviz piyasasına müdahale etmesiyle birlikte Milli Fon’un aktifleri USD 56,8 milyara gerilemiş durumda. Haziran ayından bu yana fondaki gerileme USD 5,4 milyar düzeyinde.

·         Merkez Bankası döviz tarafındaki volatilitenin sürdüğü bir ortamda faiz indirimini tercih etmiyor.

·         Hem kur geçişkenliği hem de enflasyonda devam eden arz endişeleri Merkez Bankası’nı temkinli moda iten bir unsur. Bununla birlikte Merkez Bankası 2017 yılının geri kalanında enflasyonun hedef olan %6-8 bandının içerisinde seyredebileceğini düşünüyor.  (Mevcut durumda: %7,1 düzeyinde)

·         Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz kararı 27 Kasım’da. Eğer döviz satımlarıyla Tenge’de istikrar sağlanırsa ve enflasyon beklentileri iyi yöneltilirse Merkez Bankası tekrar sınırlı faiz indirim olasılığını masaya koyabilir.

Para birimlerinin Cuma gününden bu yana dolar karşısındaki seyri.