Bulgaristan

Ayın 8’inde sanayi üretim ve perakende satışlar verileri açıklanacak. Ülkede büyüme, sanayi üretiminin katkısıyla ılımlı bir tempoda hareket etmekte. 2016 yılında yıllık bazda ortalama %2,6 artış sergileyen sanayi üretimi, bu sene Şubat ayından bu yana yıllık bazda ortalama %5,5 artış kaydetmiş durumda. İşsizlik oranının 2008 yılından bu yana en düşük seviye olan %6,5’e gerilemesi tüketici kanalını pozitif etkilemekte. Tüketici harcamalarını daha net görebileceğimiz verilerden biri de perakende satışlar. İstihdam piyasasındaki iyileşmeyle birlikte perakende satışlar güçlenmeye devam etmekte. Geçtiğimiz seneki Ağustos ayındaki yüksek baz etkisine karşın 2017 yılı Ağustos ayında perakende satışların yıllık bazda %3 artış kaydettiği gözlenmekte. Bulgaristan hükümeti, Ekim ayının sonunda gelecek yılın taslak bütçesini onayladı. Ekonominin gelecek sene %3,9 büyümesi öngörüsü dahilinde bütçe açığı/GSYH oranının %1’e düşürülmesi amaçlanıyor. Bu sene için %1,4 bütçe açığı öngören Hükümet yetkilileri daha az gerçekleşen sermaye harcamaları ve artan vergi gelirleriyle birlikte bu yıl dengeli bir bütçeye ulaşabileceklerini düşünmekteler.

Mısır

Ayın 9’ında Ekim ayına ait enflasyon verisi takip edilecek. %33 ile Temmuz ayında bu yılın tepe noktasına ulaşan yıllık enflasyon son iki aydır sınırlı aşağı yönlü hareket etmekte. Yıllık enflasyon %31,6 seviyesinde bulunmakta. Kasım ayıyla birlikte enflasyonun baz etkisiyle belirgin gerilemeye başlaması beklenmekte. Mısır Merkez Bankası’nın yerel para zorunlu karşılıklarda düzenlemeye gitmesi yılı kapatmamıza az bir süre kala faiz indirimine ışık yakabileceği şeklinde yorumlanmakta. Dolayısıyla enflasyondaki gevşeme halinin devam etmesi Merkez Bankası’nın 16 Kasım veya 28 Aralık’taki toplantısında faiz indirim sinyali vermesi için bankaya manevra alanı tanıyabilir. Ek olarak Kasım ayında gevşeme yönünde verebileceği mesaj ile Aralık ayındaki toplantıyla yılı faiz indirimi ile kapatması mümkün olabilir. Dikkat çekmek istediğimiz bir diğer nokta ise, yetkililer yakıt sübvansiyonlarında daha fazla kısmaya gitmeyeceklerini vurgulamaktalar. Ancak enflasyondaki gevşemeyi kullanarak IMF’nin programına uyumun tam sağlanması için sübvansiyonda düzenlemeye gitme risklerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Mısır ekonomisi, 2016 yılının son çeyreği ve bu yılın birinci çeyreğinde daralması ardından ikinci çeyrekte toparlanarak %7,3 ile Bloomberg data setinin uzandığı 2012 yılından bu yana en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi. Bu görüntüye karşın üçüncü çeyrekte PMI verisinin 50 kritik seviyesinin altındaki toparlanmasına ara vermesi Merkez Bankası’nın büyümeyi desteklemek adına faiz indirimlerine başlaması için de bir gerekçe oluşturabilir.

Kazakistan

11-17 Kasım tarihleri arasında Kazakistan büyüme verisi ve Ekim ayına ait sanayi üretimi açıklanacak. 2017 yılının ilk yarısında, 2014 yılından bu yana en iyi performansı gösteren Kazakistan ekonomisi, üçüncü çeyrekte de ılımlı bir büyüme trendinde seyretmekte. Ülkenin Ekonomi Bakanı, 9 aylık büyümenin %4,3 düzeyine yükseldiğini belirtirken; bu sene en azından %3,4 büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Ekonomi genel olarak geçtiğimiz senelerdeki petrol şokunu atlatarak toparlanma işaretleri gösteriyor. Sanayi üretimi, dış ticaret ve perakende satışlardaki iyileşmeye karşın yatırımlar, inşaat ve tarım sektörü zayıf seyrediyor. Petrol fiyatlarının USD 55 seviyesinin üzerindeki seyri ekonomiye olumlu anlamda katkı sağlamakta. Özellikle tahıl ve şeker üretiminin yüksek seviyelerinin Kazakistan enflasyonuna da aşağı yönlü pozitif etkisi olacağı düşünülmekte. Kazakistan’ın Kasım ayındaki PPK toplantısı ayın 27’sinde. Tenge kayıplarını sınırlı da olsa telafi etmeye yönelse de doların küresel anlamda güçlü seyrini sürdürmesi, Merkez Bankası’nın politika faizinde değişikliği tercih etmemesine etken olabilir.

Rusya

7-8 Kasım tarihlerinde Ekim ayına ait enflasyon verisi açıklanacak. Ekim ayında Rusya enflasyonun düşüş eğilimini sürdürerek %2,8 seviyesine doğru gevşemesi beklenmekte. Enflasyonun beklentiler doğrultusunda gelmesi halinde de Rusya Merkez Bankası’nın Aralık ayında en azından 25 baz puanlık faiz indirimini tercih etmesi öngörülmekte. Bloomberg anketine göre de 2019 yılına kadar Merkez Bankası’nın ek olarak 150 baz puan indirime giderek kademeli bir şekilde politika faizini %6,5 seviyesine çekebileceği düşünülmekte. Enflasyonun ise 2018 yılında ortalama %3,8, 2019 yılında ortalama %4 olması bekleniyor.