Önümüzdeki Haftanın Veri Takvimi ve Öngörülerimiz: Rusya Enflasyon (Nihai), Kazakistan Sanayi Üretim, Bulgaristan Sanayi Üretim ve Perakende Satışlar

Rusya

Önümüzdeki hafta veri takvimi genel olarak görece sakin. 10 Ocak’ta Aralık ayına ait enflasyon verisinin nihai halini takip edeceğiz. Rusya, geçtiğimiz seneyi enflasyon hedefinin altında sonlandıran ülkelerden biri oldu.

Emtiada arzın dengelenmesine karşın özellikle gelişmiş ekonomilerin enflasyonun, hedefin altında seyrettiği bir yılı geride bıraktığımızı görüyoruz. ABD, Japonya, Norveç ve İsveç bu ülkelerden bazıları. GOÜ’ler tarafında ise Rusya, Çin, Şili, Tayland, İsrail ve Güney Kore bu sene enflasyonu hedefin altında sonlandıran bazı ülkelerden. Özellikle bazı gelişmiş ekonomilerdeki bu görüntü küresel ekonominin enflasyona daha ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

2017 yılı metal ve enerji fiyatlarının arttığı bir sene olurken; tarımsal emtia fiyatlarında düşüşün yaşandığı bir dönem oldu. S&P GSCI (emtia endeksi) endeksinin %56 ağırlığını enerji ve %20 seviyesindeki ağırlığını tarımsal emtia ürünleri oluşturuyor. Endüstriyel metallerin ağırlığı ise %9,7 civarında. İlgili dönemde petrol, enerji fiyatlarını yukarı çekerken enerji enflasyonu tarafından küresel ekonomilere yansıdı. Bu görüntü altında bile yukarıda bahsettiğimiz bazı ülkelerde enflasyon hedefin altında seyretti. Yıla ise ekonomik faaliyet tarafında küresel ekonomi iyi başladı. Bu durum talep tarafını ve dolayısıyla talep enflasyonunu bu sene için destekleyebilecek bir unsur olabilir.

Kazakistan

10-15 Ocak tarihleri arasında sanayi üretim verisi açıklanacak. Ayrıca 12 Ocak’ta uluslararası rezervlerin seyri izlenecek.

Kazakistan ekonomisi 2017 yılında petrolün meyvesini yiyen ekonomilerden oldu. Bunu aşağıdaki grafikte petrol üretimi ve madencilik sektörünün büyümeye katkısıyla da görüyoruz. Sanayi üretiminin içinde yer alan madencilik sektörü bu sene sektörü destekleyen ana unsurdu. Yıllık ortalama %7,3 artış sergileyen sanayi üretiminin de üzerine çıkan madencilik sektörü, bu sene Ocak-Kasım döneminde ortalama %10 artışla tarihsel olarak incelendiğinde en iyi 11 aylık dönemi geride bırakmış durumda. Özellikle 2014,2015 ve 2016 yılında Ocak-Kasım döneminde ortalama olarak daralan madencilik sektörü için bu iyi bir haber.

Bulgaristan

8-13 Ocak tarihleri arasında Bulgaristan’ın sanayi üretim verisi ve perakende satışlar verisi açıklanacak.  Ayrıca ülkenin dış ticaret dengesi takip edilecek.

Ülkede kapasite kullanım oranı tarihi yüksek seviyelerinde bulunmakta.  Kapasite kullanım oranının yükselmesi fiilen üretiminin zorlanmasına ve dolayısıyla fiziki olarak üretilebilecek ek yatırım ve üretim içinde pozitif bir işaret.  Bu durumda 2018 yılında yatırım ve sanayi üretiminin artacağına referans verebilir.

Neticede 2017 yılında madencilik ve imalat sanayi tarafının küresel ekonomiyle uyumlu olarak Bulgaristan ekonomisini desteklediği gözlenmekte.  Bulgaristan ekonomisinin 2017 yılında %4’e yakın büyümesiyle birlikte güçlü bir istihdam sağladığı görülüyor. Bu vasıtayla işsizlik oranı da yılın başındaki %8,2 seviyesinden %6,9’a geriledi. İstihdam piyasasındaki her iyileşmenin hanehalkı harcamalarını dolayısıyla perakende satışları desteklediği aşikar.