Rusya’da Kasım ayında hizmet PMI beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Soğuk havalara rağmen Kasım ayında hizmet kesiminin büyümeye devam etmesi olumlu. Ülkede perakende satışlardaki toparlanma hızı tüketim harcamalarında sağlıklı bir değişimi işaret etmekte. Bu durum iyileşen tüketici talebiyle birlikte geçtiğimiz günlerde Dünya Bankası’nın 2017 ülke büyüme tahminini %1,3’ten %1,7’ye revize etmesiyle uyumlu gözüküyor. Ekim ayında inşaat sektörü öncülüğünde %1 yavaşlayan ekonominin Kasım ayında nispeten tüketici tarafından toparlanabileceği görülüyor.

Rusya 2017 yılını ihracat ve iç talebin etkisiyle pozitif bir görüntüyle sonlandırmayla hazırlanırken; 2018 yılında Rusya’da yapılacak Dünya Kupasının ekonomiye harcama kalemi tarafından desteğini sürdürmesi beklenmekte. 

Rusya’da bugün ayrıca Kasım ayına ait enflasyon verisi açıklandı. Yıllık enflasyon rekor düşük seviye ile %2,5 seviyesinde beklentiler doğrultusunda gerçekleşirken; bir önceki ayki %2,7’ten %2,5’e geriledi. Merkez Bankası’nın 15 Aralık’ta toplantısı bulunmakta. Beklentiler 25 baz puanlık indirimle politika faizini %8’e çekeceği yönünde. Eğer Merkez Bankası yılın son toplantısında da beklentiler yönünde faiz indirimine giderse bu sene 200 baz puan indirime gitmiş olacak.