Önümüzdeki Haftanın Veri Takvimi ve Öngörülerimiz: Gürcistan Merkez Bankası Faiz Kararı, Kazakistan Sanayi Üretimi, Rusya Büyüme, Mısır Enflasyon

Gürcistan

13 Aralık’ta Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta.  Merkez Bankası’nın politika faizini, Lari’deki son dönemdeki değer kaybının etkisiyle birlikte %7 seviyesinde sabit bırakması beklenmekte. 21 Ekim’deki yerel seçimlerle birlikte petroldeki hareketlilik Lari’deki oynaklıkta etkili olmuş durumda. Aşağıdaki şekilde de Brent petroldeki yukarı yönlü hareketle Lari’deki değer kaybı benzer bir seyir izlemiş durumda. Gürcistan’ın petrol ithalatı, toplam ithalatının yaklaşık %10’nun biraz üzerini oluşturmakta.

Enflasyon beklentilerini yönetmek amacıyla Mayıs 2017’de 25 baz puanlık faiz artırımına giden ve politika faizini %7’ye çeken Gürcistan Merkez Bankası, enflasyonun beklentiler doğrultusunda seyir izlemesiyle ek faiz artırımlarına yılın geri kalanında ihtiyaç duymadı. Orta vadede Merkez Bankası politika faizini %5-6 aralığına getirmeyi amaçlamakta. Şüphesiz bu durumda Gürcistan Larisinin ve dolayısıyla enflasyonun seyri en önemli belirleyici faktörlerden biri olacak. 

Geçtiğimiz günlerde IMF, Gürcistan ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik iyileşmenin hız kazandığı vurgulanırken; enflasyonun 2018 yılının ilk döneminde düşüşe geçeceği vurgulandı. Mali konsolidasyonla birlikte 2018 yılına ait bütçe hedeflerine de ulaşılabileceği düşünülmekte.

2017 yılında enflasyon hedefi %4 olan Gürcistan Merkez Bankası’nın 2018 yılında hedefinin %3’e doğru gevşetildiği de görülmekte.

Kazakistan

10-15 Aralık tarihleri arasında ülkenin Kasım ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak.

Ağustos ayındaki %14,4’lük keskin artış sonrası Eylül ayında %6,9 yükseliş gösteren sanayi üretimi yükselişinde ivme kaybına uğrayarak Ekim’de %0,6 artmıştı. Madencilik sektörünün katkısının Ekim ayında %11,6’tan %0,1’e düşmesi sanayi üretimini aşağı çeken ana unsurdu.

Dolayısıyla 2. ve 3. çeyrekte %4,3 büyüyen ekonominin Ekim ayında madencilik sektöründeki zayıflığın etkisiyle 4. çeyreğe görece zayıf başladığı söylenebilir. Tenge’nin ise Ekim ayındaki spekülatif hareketlerden sonra döviz satışlarıyla sınırlı toparlanması Merkez Bankası’nı görece rahatlatmış durumda. Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz kararı 15 Ocak’ta. Enflasyonun bu sene hedef aralığında yer aldığını gözlemledik. Bu görünümle de uyumlu olarak bu sene Merkez Bankası 175 baz puanlık faiz indirimine gitti. Kasım ayında düşük baz etkisine rağmen enflasyonun %7,7’ten %7,3’e gerilemesi ise Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine gelecek sene de devam etmesine olanak verebilir. Merkez Bankası’nın reel faizlerin %4’ün üzerinde olmamasına özen gösterdiği görülmekte. Dolayısıyla 2018 yılında gerek Tenge’deki hareket gerekse küresel koşulların izin vermesiyle enflasyonda gerileme devam ederse Merkez Bankası da tercihini faiz indirimlerinden yana kullanabilir.  Halihazırda reel faiz %3’lerde. Özellikle büyümenin dördüncü çeyrekte ne ölçüde zayıf kalacağı gelecekteki para politikası adımları için önemli.

Rusya

12-13 Aralık tarihlerinde 3. çeyreğe ilişkin büyüme verisi açıklanacak. (İkinci revize olacak.) Üçüncü çeyrekte ekonominin %1,8 büyüdüğü gözlenmişti. Benzer görüntünün sürmesi bekleniyor. 13-16 Aralık tarihleri arasında bütçe dengesi rakamları açıklanacak. Ayrıca 15 Aralık’ta Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta. Saat 13:30’taki faiz kararı sonrası saat 15’te Merkez Bankası Başkanı’nın bir konferansta konuşması bulunuyor. Karar metnindeki değerlenmelerin ve geleceğe yönelik mesajların bu konferansta yer etmesi mümkün. Merkez Bankası’nın politika faizini de 25 baz puanlık indirimle %8’e çekmesi bekleniyor. Politika faizi %8’e çekildiği zaman Eylül 2014’teki seviyelere gerilemiş olacak.

Mısır

Kasım ayına ait enflasyon verisi açıklanacak. Ülkede enflasyon %30’lu rakamlarda seyretmeye devam ediyor.  Temmuz ayında sübvansiyon kesintileriyle ve birikimli kur etkisiyle %33’lere, rekor düzeye yükselen enflasyon sınırlı da olsa zayıflamaya devam etmekte. Kasım ayında başlayan yüksek baz etkisiyle birlikte gelecek sene düşüşün daha da hızlanması öngörülmekte. Dolayısıyla Kasım ayındaki olası düşüş Merkez Bankası’na da büyümeyi destekleyici adımlarına başlaması için cesaret verebilir.

Kasım ayı PPK toplantısında politika faizinde değişime gitmeyen Mısır Merkez Bankası, baz senaryosunda enflasyonun 2018 yılının son çeyreğinde %13 (+/-%3) olmasını beklemeye devam ediyor.

Mısır ekonomisi,  2016 yılının son çeyreği ve bu yılın birinci çeyreğinde daralması ardından ikinci çeyrekte toparlanarak %7,3 ile Bloomberg data setinin uzandığı 2012 yılından bu yana en yüksek büyümeyi gerçekleştirmişti. Kasım ayında PMI verisi 50,7’ye yükselerek Ağustos 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Eylül ayından bu yana artış eğiliminde olan PMI verisi ekonomide sınırlı da olsa büyüme işaretlerini öne çıkarmakta. 

Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz kararı 28 Aralık’ta bulunmakta. Enflasyondaki olası gerileme Merkez Bankası’na faiz indirimine yönelik sinyal vermesi için alan oluşturabilir. Mısır Pound’daki yatay seyir de Merkez Bankası’na geleceğe yönelik yönlendirmede kolaylık sağlayabilecek bir unsur.