Önümüzdeki Haftanın Veri Takvimi ve Öngörülerimiz: Rusya ve Kazakistan Sanayi Üretimi, Bulgaristan Büyüme, Mısır Politika Faiz Kararı, Gana Enflasyon, Nijerya Enflasyon ve Cari Denge

Rusya

15-16 Şubat’ta yılın ilk ayına ilişkin sanayi üretim verisi açıklanacak. 2017 yılının son iki ayında sanayi üretimi daralmıştı ve yılın son çeyreğinde ekonominin zayıfladığını teyit etmişti. 2018 yılının ikinci ayına başladığımız bu ortamda sanayi üretiminin yıla nasıl başladığını izleyeceğiz.

Rusya Merkez Bankası, seçimler öncesi piyasayı şaşırtmadı ve politika faizini 25 baz puan indirimle %7,5 ile Mart 2014’ten bu yana en düşük seviyeye çekti. Beklentilerden daha güvercin olarak algılanan karar metniyle birlikte Merkez Bankası faiz indirimlerin devamını işaret etti.

Halihazırda %2,2 ile tarihi düşük seviyesinde olan yıllık enflasyonun bu sene %4’ü aşması az bir olasılık olarak değerlendirildi.

Enflasyon beklentileri ise sınırlı olarak zayıflamaya devam ediyor ancak hala gerçekleşen enflasyonun çok üzerinde.

Bu gelişmeler ışığında Merkez Bankası’nın ılımlı şekilde sıkı olan para politikasının 2018 yılında nötr para politikasına dönüştüğüne şahit olabiliriz.

Önümüzdeki toplantı 23 Mart’ta.

Netice olarak Kazakistan’ın 15 Ocak’taki sürpriz faiz indirimi sonrası Rusya’nın bu adımı atması kesin görülüyordu. Hatırlamak gerekirse Kazakistan, bu sene politika faizinde aşağı yönlü ayarlamanın devam edebileceğinin sinyalini vermişti. Rusya’nın beklentilerden güvercin algılanan ifadeleri sonrası Kazakistan’ın da küresel koşullar izin verdiği sürece faiz indirimine devam etmesi olası görülebilir.

 

 

Bulgaristan

2017 yılı boyunca güçlü seyreden ekonominin 14 Şubat’ta yılı nasıl kapattığına şahit olacağız.

Ekonomi 2015 yılından bu yana %3’ün üzerinde büyümeye alışmış durumda. Dördüncü çeyrekte ekonominin %3,9 seviyesinden %3,7’ye doğru hafif ivme kaybetmesi bekleniyor.

Ülkede Ocak ayına ait işsizlik rakamlarını da takip edeceğiz.  2017 yılında işsizlik oranı 1,1 puan iyileşerek 7 yılın en düşük seviyelerine gerilemişti. Artan güven ve gerileyen işsizlik oranı tüketici harcamalarının geçtiğimiz sene güçlü seyretmesini sağlamıştı.

Bulgaristan tarafında izlenecek gelişmelerden biri Varna kentinde düzenlenecek olan 26 Mart’taki Türkiye-AB zirvesi olacak.

Avrupa Birliği’nde yolsuzluğun en yoğun yaşanan ülke olması açısından Avrupa Birliği dönem başkanlığını bu sene ilk kez üstlenen Bulgaristan’ın yolsuzlukla mücadele kapsamında uygulayacağı reformlar yılın geri kalanında önem taşıyan unsurlardan.

 

Mısır

15  Şubat’ta Mısır Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Merkez Bankası’nın gevşeyen enflasyonla birlikte politika faizinde Ekim 2013’ten bu yana ilk kez indirim görebiliriz. Dün Mısır enflasyonun 15 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ardından politika faizine ilişkin değerlendirmemizi paylaşmıştık. Mısır'da faiz indirimi kapıda,08.02.2018

 

Gana

14 Şubat’ta yılın ilk enflasyon verisi açıklanacak.

2017 yılını, 2016 yılı seviyesinin altında kapatan yıllık enflasyona karşın yılın ikinci yarısından bu yana sınırlı da olsa yükselişe geçen gıda enflasyonun seyri 2018 yılındaki patikaya yön verecek ana etkenlerden.

Merkez Bankası yıla temkinli başlamış durumda. 25 baz puanlık faiz indirim beklentisine karşın 22 Ocak’taki toplantısında değişikliği tercih etmedi.  Dolayısıyla açıklanacak enflasyon verisi 26 Mart’taki PPK kararı öncesi önemli bir karar göstergesi olabilir.

Beklentiler şimdilik politika faizinde indirimi bu kez tercih edebileceği yönünde. Gana Cedisi’nin dolar karşısında yılın başına göre %1,6 değerlenmesi de indirim beklentilerini destekleyici bir faktör. Özellikle yılın ilk yarısında baz etkisi enflasyon lehine aşağı yönlü harekete izin vermekte.  Ancak yılın ikinci yarısında bu etki tersine dönmekte. Dolayısıyla Merkez Bankası bu fırsatı kullanmayı tercih edebilir.

 

Nijerya

Enflasyon ve cari denge rakamları bu haftanın öne çıkan verileri. 14 Şubat’ta da enflasyon verisi izlenecek.

Afrika tarafında bu sene bizim için önemli gelişmelerden biri Nijerya ve Kenya’nın faiz indirimi tarafında geçtiğimiz sene genişleyici tutum sergileyen Gana’nın tarafına katılması  olacak.

Artan petrol üretimi Nijerya ekonomisini sadece büyüme kısmında desteklememekte ayrıca ekonominin cari fazla vermesini sağlamakta. 8 çeyrek ardı ardına cari açık veren ekonomi, Aralık 2016’dan bu yana fazla vermeye yönelmiş durumda. Bu durumda 2015 yılında, 1998’ten bu yana ilk kez cari denge/GSYH oranının negatif değer alması ardından son iki yılda pozitif değerleri karşımıza çıkarmakta. 2016 yılında %0,7 gerçekleşen cari denge/GSYH oranı, geçtiğimiz sene %1,9’a yükseldi.

 

Kazakistan

15-16 Şubat tarihleri arasında işsizlik rakamları izlenecek.

16-17 Şubat’ta ise Ocak ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. 16-19 tarihleri arasında da yılın son çeyreğinde ekonominin nasıl bir büyüme performansı sergilediğini izleyeceğiz.

Petrole bağımlı ülkeler için 2017 yılı başarılı bir şekilde sonlandı.  Aslan paylarından birini de Kazakistan aldı. Neticede 2017 yılında Kazakistan büyümesini yukarı çeken ana faktör petrol fiyatlarındaki toparlanmanın etkisiyle madencilik sektöründeki keskin iyileşme oldu. 2017 yılında yıllık ortalama %7 artış kaydeden sanayi üretiminin 2018 yılının ilk sanayi üretim verisinde de bu görünümünü devam ettirip ettirmediğini izleyeceğiz. Kazakistan yetkilileri bu sene %3 ila %4 arasında büyüme hedeflemekte

İşsizlik oranı, 2015 yılında gördüğü tarihi düşük seviye olan %4,9 seviyesindeki hareketini sürdürdüğü bir yılı geride bıraktı.  2017 yılını 58 bin istihdam kaybıyla işsizlik oranı %5 seviyesindeki sonlandırmıştı. Kış mevsimiyle birlikte işsizlik rakamlarında benzer görüntünün sürmesini bekleyebiliriz.