Mısır enflasyonu Ekim ayında %31,6’tan %30,8’e gevşedi. Benzin ve elektriğe yapılan zamlar ve birikimli kur etkisinin de katkısıyla Temmuz ayında enflasyon, Bloomberg data setinin uzandığı 2010 yılından bu yana en yüksek seviye olan %33 seviyesine yükselmişti.

Ülke, geçtiğimiz sene sürpriz bir şekilde devalüasyon gerçekleştirmesi ardından bir yılı geride bıraktı.

Bu süreçte Mısır ekonomisinin nasıl bir dönemi geride bıraktığına baktığımızda;

  • Devalüasyonla birlikte Pound’daki değer kayıplarının etkisiyle yıllık enflasyon %30’lu seviyeleri aştı. Ancak 2018 yılında enflasyonun baz etkisiyle birlikte keskin düşüş kaydetmesi beklenmekte. Mısır Merkez Bankası enflasyonun 2018 yılının sonunda %13 (+/-3%) bandında gerçekleşebileceğini düşünüyor.
  • Geçtiğimiz sene bu zamanlar (Kasım ayının başında) devalüasyona başvuran ülke, para birimi Pound’u 8,8’lerden 17,4’lere çekmişti. Pound şimdilerde 17,6 ile devalüasyonla geldiği seviyelere yakın seyretmekte. Bu görüntü sonrası dikkat çeken gelişme ise bugün Mısır Cumhurbaşkanı’nın Pound’ın adil seviyelerinde olmadığını ve değerlenmesini beklediğini ifade etmesi. Bu durumda para biriminin değerlenmesi yönünde bir beklenti içerisinde olunduğunun işareti olarak yorumlanabilir.
  • 2016 yılının son çeyreği (-%1,7) ve 2017 yılının birinci çeyreğinde (-%4,5) daralan ekonomi, yılın ikinci çeyreğinde %7,3 ile güçlü bir büyüme sergiledi. Bu rakam veri setinin uzandığı 2012’ten bu yana en yüksek büyüme rakamı. İnşaat ve ulaştırma büyümeyi yukarı çeken ana kalemlerdi.
  • IMF yardımıyla ülkeye güven artarken; ülkede rezervlerde toparlanarak Bloomberg veri setinin uzandığı 2004’ten bu yana en yüksek seviyede. Temmuz 2016’da USD 15,5 milyar seviyesinde olan döviz rezervleri USD 36,7 milyara gelmiş durumda.
  • Enflasyondaki son 3 aydır ki sınırlı gevşemenin etkisiyle Merkez Bankası’nın 16 Kasım veya 28 Aralık’taki toplantısında faiz indirim sinyali vermesi beklentiler içerisinde yer almayı sürdürüyor. Zira gelecek sene enflasyonda beklenen düşüşle birlikte Merkez Bankası’nın para politikasını gevşetmesine imkan verebileceği düşünülmekte.