Kazakistan’da Ekim ayı enflasyonu %7,1 seviyesinden %7,7’ye yükseldi. Enflasyon hedefi:%6-8 bandı. Enflasyon aylık bazda Kasım 2016’dan bu yana en yüksek seviyede açıklandı.

Kazakistan’da Ekim ayı enflasyonu %7,1 seviyesinden %7,7’ye yükseldi. Enflasyon hedefi:%6-8 bandı. Enflasyon aylık bazda Kasım 2016’dan bu yana en yüksek seviyede açıklandı.

Enflasyonun yıllık bazda son 2 aydır yükseldiği görülmekte.

Aylık bazda değişimi incelediğimizde gıda dışı enflasyon %1,9 artış kaydetmiş durumda. Gıda fiyatları ise mevsimselliğin etkisiyle Temmuz-Eylül ayında aylık bazda ortalama %0,6 düşüş gösterdikten sonra Ekim’de %1,3 artmış durumda.

Ülkede bugün ayrıca ÜFE rakamları da açıklandı. Eylül ayında aylık bazda %2,8 artışla yılın başından bu yana en yüksek artışı sergileyen ÜFE, yükseliş ivmesini sınırlı azalttı ve aylık bazda %2,6 yükseldi. Reflasyon temasının küresel çapta canlı kalması da Kazakistan üretici fiyatlarını yukarı yönlü etkilemekte.

10 Ekim’deki PPK toplantısında Kazakistan Merkez Bankası döviz satışları yapacağını ifade etmişti. Hem petrol fiyatlarındaki iyileşme hem de Merkez Bankası’nın ifadeleriyle o dönemden bu yana Tenge’de toparlanma dikkat çekmekte. Bu görüntüye karşın Haziran’dan Ekim ayına kadar dolar karşısında kademeli değer kaybeden Tenge etkisini, enflasyon üzerinde de hissettirmekte.

IMF’nin bugün Kazakistan bankalarının kurtarılmasından sonra daha fazla nakit ihtiyacının oluşabileceği konusunda uyardığı gözlenmekte. Kazakistan bankalarının iş modellerini değiştirmemeleri halinde her zaman daha fazla fonlama riskinin söz konusu olabileceğine değinilmekte.

Kazakistan’ın Kasım ayındaki PPK toplantısı ayın 27’sinde. Tenge kayıplarını sınırlı da olsa telafi etmeye yönelse de doların küresel anlamda güçlü seyrini sürdürmesi, Merkez Bankası’nın politika faizinde değişikliği tercih etmemesine etken olabilir.