Azerbaycan Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan indirerek %13’e çekti. Merkez Bankası, Eylül 2016’da politika faizini 550 bp artırarak %15’e çekmişti ve o dönemden bu yana sabit tutuyordu.

İçerisinde bulunduğumuz dönemde ECB yörüngesindekiler faiz artırımı tercih ederken; Rusya yörüngesindekiler faiz indirimi ile karşımıza çıkmakta.

Kazakistan ve Belarus ardından Azerbaycan’da tercihini faiz indiriminden yana kullanmış durumda. Kazakistan 15 Ocak’ta 50 baz puan indirimle politika faizini %9,75’e çekerek sürpriz bir karar almıştı.

Belarus politika faizini Ocak sonunda 50 baz puan indirerek %10,5’e getirdi. (14 Şubat’tan itibaren geçerli olacak.)

Enflasyondaki keskin düşüşün izin vermesiyle politika faizindeki indirime  giden Azerbaycan Merkez Bankası faiz koridorunda da düzenlemeye gitti. Faiz koridorunu %10-18 aralığından %8-16’ya daralttı. Merkez Bankası en son 22 Haziran’da faiz koridorunun alt bandını %12 seviyesinden %10’a çekmişti.

Azerbaycan’ın Rusya gibi bu sene seçimi bulunuyor. Azerbaycan'da Ekim ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri erkene alınarak 11 Nisan'da yapılacak.

Ülkede enflasyon yıla keskin düşüşle başlamıştı.  Aralık ayını %12,9 seviyesinden kapatan yıllık enflasyon %5,5’e gerilemişti.

Manat’ın yatay seyri de Merkez Bankası’na manevra alanı sağlayan diğer bir unsur oldu. Petrol fiyatlarının USD 60 seviyesinin üzerindeki seyri Azerbaycan’a bu adım için destek sağlayan unsurlardan biri. Ülke 2018 bütçesini hesaplarken temkinli davranarak petrol fiyatlarında USD 45 seviyesini baz almıştı.