Kenya’da 26 Ekim’de yapılacak devlet başkanlığı seçimi öncesi sular durulmuyor. Kenya'da seçim Komisyonu üyesi Roselyn Akombe, seçimin güvenilir olmayacağını ileri sürerek istifa etti.

Bu durum Kenya’nın Ağustos ayındaki seçimindeki usulsüzlük  durumunun tekrar ettiğine işaret edebilir mi?

Hatırlamak gerekirse 10 Ekim’de Muhalefetin lideri Raila Odinga, komisyon üyelerinin değiştirilmesi talebinin karşılanmamasının ardından  başkanlık yarışından çekilmişti.

Yenilenen seçimlerle birlikte uzun bir siyasi risk dönemini yaşayan Kenya’nın doğrultusunda Merkez Bankası da belirsizliği nispeten azaltmak adına Kenya’nın olgun bir demokrasiye sahip olduğunu vurguladı. Para piyasalarındaki likidite sıkışıklığının ise siyasi koşullarla ilgisi olmadığını sözlerine ekledi. Kenya Shillingi Ağustos’taki seçim öncesi dönemde yükseldiği seviyelerin altında seyretmekte.

Ülkede enflasyon %7,1 ile yılın başından bu yana en düşük seviyede. (Ülkenin enflasyon hedefi %5 ( ±2,5) seviyesinde)

Tarımsal üretiminin azalması ve seçim belirsizliği nedeniyle azalan özel sektör kredilerinin sebebiyle ekonominin bu sene yavaşlaması beklense de Merkez Bankası’nın 23 Kasım’daki toplantısında politika faizini %10 seviyesinde sabit bırakması muhtemel gözüküyor.