Önümüzdeki Haftanın Veri Takvimi ve Öngörülerimiz: Rusya ve Kazakistan Büyüme, Mısır Politika Faiz Kararı,Nijerya Enflasyon, Bulgaristan Enflasyon ve İstihdam Piyasası

Başlıksız Belge

Rusya

14 Kasım’da Merkez Bankası Başkanı’nın konuşması bulunmakta. Özellikle dün Rusya Devlet Başkanı Putin’in daha fazla faiz indirimi için zemin olduğunu ifade etmesi sonrası Merkez Bankası Başkanı’nın konuşması daha da önem kazandı. Merkez Bankası Başkanı, sözlü yönlendirmeyle yakın vadedeki toplantısına yönelik atacakları adıma referans vermeyi sevmekte ve piyasayı da bir nevi faiz indirimlerine hazırlamakta. Muhtemelen bu duruşunu sürdürebilir ve piyasayı bir sonraki PPK toplantısı olan 15 Aralık’a hazırlayabilir.

Ayrıca 13 Kasım’da ekonominin üçüncü çeyrekte nasıl bir performans sergilediğini gözlemleyeceğiz. Ekonomi, 2015-2016 dönemindeki resesyon ardından son 3 çeyrektir büyümeyi sürdürüyor. Birinci çeyrekte %0,5 genişleyen ekonomi, ikinci çeyrekte %2,5 büyümüştü. Üçüncü çeyrekte ekonominin istihdam piyasasındaki kademeli toparlanmanın desteğiyle ılımlı seyrini sürdürmesi beklenmekte. Ücretlerdeki artış, işsizlik oranındaki düşüş tüketici harcamalarını desteklemekte. Rusya Ekonomi Bakanlığı da bu doğrultuda ekonominin ikinci çeyreğe göre sınırlı yavaşlayarak %2,2 düzeyinde büyümesini beklemekte. 16-17 Kasım tarihlerinde Ekim ayına ait sanayi üretim verisi de açıklanacak. Sanayi üretiminin ikinci çeyrekte aylık bazda ortalama %0,6 artış sergilemesine karşın üçüncü çeyrekte %0,4 düşüş gerçekleştirdiği görülmekte. Dolayısıyla üçüncü çeyrekte sanayi üretiminin büyümeye katkısı hafifleyebilir.

13-17 Kasım tarihleri arasında yılbaşına göre açıklanan bütçe dengesi takip edilecek. Eylül ayında yılbaşına göre bütçe açığı/GSYH oranı %0,5 düzeyindeydi. Son dönemde petrol fiyatlarının Suudi Arabistan’a dair gelişmelerle 2015 yılından bu yana en yüksek seviye olan USD 60 seviyesinin üzerinde seyretmesi bütçe dengesini olumlu etkilemeye devam edebilir. Bu pozitif beklentiyle uyumlu olarak da Rusya Ekonomi Bakanı’nın geçtiğimiz günlerde eğer petrol fiyatlarının bu seviyelerde kalması halinde, 2018 yılı bütçe açığının GSYH oranında %1 azalış beklendiği gözlenmekte.

Kazakistan

10-17 Kasım tarihleri arasında ekonominin üçüncü çeyrekte nasıl bir büyüme performansı sergilediğini takip edeceğiz. İkinci çeyrekte %4,3 büyüyen ekonominin üçüncü çeyrekte büyüme hızını sınırlı yavaşlatarak %3,8 büyümesi bekleniyor. İç talebinde bir göstergesi olarak perakende satışlar üçüncü çeyrekte ivme kaybına uğramıştı. Öyle ki ikinci çeyrekte %5,5 ile güçlü bir artış sergileyen perakende satışlar, Eylül ayındaki belirgin düşüşle birlikte üçüncü çeyrekte %0,6 artış gerçekleştirdi.  Sanayi üretiminin de üçüncü çeyrekte özellikle imalat sektörü ve elektrik, gaz ve buhar kalemlerinin vasıtasıyla sınırlı ivme kaybına uğradığı görülmekte.  Aynı dönemde madenciliğin ise katkısının arttığını gözlemlemekteyiz. Büyüme kompozisyonunun  içeriği de bu şekilde biçimlenebilir. Bu hafta ayrıca dördüncü çeyreğe ışık tutacak Ekim ayına ait sanayi üretimi de takip edilecek.

Kazkommertsbank’ın ardından Kazakistan’ın RBK bankası içinde kurtarma programına hazırlık yaptığı görülmekte. Programın boyutunun USD 720 milyon olması beklenmekte. 2014 yılındaki keskin petrol düşüşü ardından toparlanmakta zorlanan bankacılık sektörüne ülke, kurtarma programı uygulamakta. Bu vasıtayla da halihazırda sektöre desteğin GSYH oranının %6 civarında olduğu yani hükümetin yaklaşık USD 8,4 milyar harcadığı görülmekte.

Mısır

16 Kasım’da politika faiz kararı bulunmakta. Merkez Bankası en son politika faizini Temmuz ayında 200 baz puan artırarak %18,75’e çekmişti. Banka o tarihten bu yana da politika faizini sabit bırakmayı tercih etmekte.

Mısır ekonomisinin 2017 yılında geniş tabana yayılan bir şekilde büyümesini toparladığı görülmekte. Bu görüntüyle uyumlu olarak IMF, ülkenin bu sene %4,1 büyümesini ve 2018 yılında da ivmesini artırarak %4,5 büyüyebileceğini öngörmekte.

Geçen sene Kasım ayında dalgalı kur rejimine geçen ekonomi ardından enflasyon olumsuz etkilense de kur etkisiyle birlikte turizm ve dış ticaret tarafı toparlanmakta. Bu da büyümeyi turizm ve ihracat gelirleri tarafından desteklemekte.

Merkez Bankası’nın bu toplantıda gevşeme yönünde sinyal vermesi ve gelecek sene itibarıyla faiz indirimlerine başlaması beklentiler içerisinde yer ediyor.

Nijerya

Son iki aydır %16 seviyesinde sabit bulunan yıllık enflasyonun Ekim ayında baz etkisiyle birlikte yıllık bazda düşüş göstermesi beklenebilir. Enflasyonun Eylül ayında aylık bazda 9 ayın en düşük artışını göstermesi de Temmuz ayında Naira’daki keskin değer kaybının etkisinin hafiflediğine referans olabilir.

Dolayısıyla bu sene sıkı para politikası güden Merkez Bankası’nın, Naira’nın stabil olması ve enflasyondaki kademeli gerilemeyle gelecek sene politika faizinde indirimine başvurması muhtemel gözükmekte. Özellikle büyümenin zayıflığı Merkez Bankasına bu konuda adım atmaya teşvik eden bir unsur. Bu görüntüye karşın ülkede petrol üretiminin büyümeye katkısının arttığı gözlenmekte. Öyle ki son 6 çeyrektir daralan petrol üretimi ikinci çeyrekte %1,6 artış göstermişti. Ancak bu artış 2014 seviyelerinin altında bulunmakta.

Bulgaristan

Ekim ayına ait işsizlik rakamları ve enflasyon verileri açıklanacak. Ayrıca üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme verisi de takip edilecek. Ekonomi yılın ilk yarısında %3,7 civarında büyümüştü. Ülkede ekonomik göstergelerin bu sene iyi bir görünüm sergilediği gözlenmekte.