Rusya Ekim ayında 2 yılın ortalaması olan USD 7,6 milyarın üzerinde USD 9,8 milyar dış ticaret fazlası gerçekleştirdi. Dış ticaret fazlası geçtiğimiz sene Ekim ayına göre de %50 artış kaydetti. 2017 yılında dış ticaret dengesi Ocak-Ekim döneminde toplamda USD 84 milyarla geçtiğimiz sene aynı dönemdeki USD 65 milyarın üzerinde fazla vermiş durumda. Küresel dış ticaret koşullarının elvermesi ve petrol fiyatlarındaki istikrarlı seyir bu senenin pozitif ayrışmasındaki nedenlerden.

Uzun vadeli incelediğimizde 2005 döneminde %10’ları aşan cari fazlanın %2’lere doğru gerilediği gözlenmekte. Dış ticaret fazlası da 2011-2015 dönemi ortalaması olan USD 15 milyarın altında.

Bugün ayrıca Rusya’nın üçüncü çeyrekte %1,8 büyüdüğü teyit edildi. Bugünkü veri ikinci revize, ilk açıklanan ile aynı gerçekleşti. Ekonomi ikinci çeyrekte %2,5 büyüdükten sonra üçüncü çeyrekte imalat sanayideki zayıflığında etkisiyle %1,8 büyüdü.

İkinci çeyrekte ortalama %3,3 artış sergileyen sanayi üretimi üçüncü çeyrekte %0,7 artmıştı. Dördüncü çeyreğin ilk sanayi üretim verisi daha zayıf bir görünüme işaret etti ve yatay bir görünüm sergiledi. Bu durum büyümede baskı oluşturabilecek bir etmen olsa da dış ticaretin toparlanması imalat tarafındaki zayıflığın ihracat tarafından dördüncü çeyrekte telafi edilebileceğine işaret edebilir.