Önümüzdeki Haftanın Veri Takvimi ve Öngörülerimiz: Rusya Perakende Satışlar, Kenya Seçimler, Nijerya TÜFE, Bulgaristan İşsizlik Oranı

Rusya

16-17 Ekim tarihlerinde Eylül ayına ait sanayi üretim verisi takip edilecek.
Ayrıca 18’inde işsizlik oranı, reel harcanabilir gelir, perakende satışlar ve reel ücretlerin seyri izlenecek.
18-20 Ekim tarihlerinde ÜFE verisinin de seyrini takip edeceğiz.
Rusya ekonomisi 2014 yılından sonraki iki yıllık daralma ardından kademeli bir şekilde toparlanmaya devam ediyor. Petrol fiyatlarının USD 50 seviyesinin üzerinde istikrar kazanması, Ruble’nin değerlenmesi ve Merkez Bankası’nın gerileyen enflasyonla birlikte faiz indirimlerine gitmesi, tüketici güvenini Eylül 2014’ten bu yana en yükseğe çıkartmış durumda. Artan güvenle birlikte harcamalarını artıran tüketiciler doğrultusunda perakende satışlar güçlenmeyi sürdürmekte.  Eylül ayına ait anket göstergelerine baktığımızda başta hizmet PMI olmak üzere imalat PMI verisinde bir önceki aya göre iyileşmenin sürdüğü görülüyor. Dolayısıyla ikinci çeyrekte 2013 yılından bu yana en yüksek seviyede büyümeye katkı sağlayan hanehalkı harcamalarının, üçüncü çeyrekte temposunu hafif azaltarak katkısını sürdürmesi beklenmekte.
Ülkede enflasyon %3 ile son 3 aydır %4 olan hedefinin altında tarihi düşük seviyelerde seyretmekte. Buna ek olarak Merkez Bankası Başkanı’nın yılsonu için yaklaşık %3,2 düzeyinde yıllık enflasyon beklediği bir ortam da, Merkez Bankası’nın Ekim ve Aralık ayındaki toplantılarında faiz indirimi için alan sağlamakta. Çarşamba günü Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva da faiz indirim planlarına bağlı kaldıklarını vurguladı. Enflasyonu mevcut durumda geçici faktörler (Ruble’nin değerlenmesi, düşük gıda fiyatları) aşağı çekerken; gelecek yıl enflasyonun %4 civarında hareket etmesi beklenmekte. Ayrıca Rusya Ekonomi Bakanı Ekim’de enflasyonun %2,7-2,8 seviyesine gerilemesini bekliyor. Dolayısıyla kademeli faiz indirimlerinin devam etmesi halinde tasarruf tarafından harcama kanalına kayan hanehalkı kesiminin ekonomiye katkısı daha da artabilir.

Kenya

Kenya’da öne çıkan bir makroekonomik veri gündemi olmasa da siyasi tarafta yenilenerek 26 Ekim’de gerçekleştirilmesi amaçlanan seçim beklenirken belirsizliğin arttığı görülüyor. Kenya'da muhalefetin ortak devlet başkan adayı Raila Odinga’nın devlet başkanlığı yarışından çekilmesi bu belirsizliği artıran ana neden. Odinga, 8 Ağustos’taki seçimde oyların %44,7’sini almıştı. Yüksek Mahkeme’nin seçimi düzensizlikler nedeniyle iptal etmesi ardından, 26 Ekim’de yapılacak yeni seçimde usulsüzlük yaşanmaması için herhangi bir değişikliğin yapılmadığını ifade eden Odinga, çekilmesini buna bağlıyor.
Karmaşa ise seçimlerin yapılmaması halinde ne olacağının tam bilinememesinde başlıyor. Zira halihazırda Başkan Kenyatta’nın görev süresinin 1 Kasım’da dolması belirsizliği artıran bir faktör. Ancak Ekim’de seçim yapılmazsa Başkan’ın mevcut görevinin uzatılabileceği de öngörüler içerisinde.
Ülkedeki politik belirsizliğin sürmesi ise makroekonomik verilerde hissedilmeye başlandı. Öyle ki geçtiğimiz sene ikinci çeyrekte %6,3 büyüyen ekonomi bu sene aynı dönemde %5 büyüdü. Birinci çeyrekte daralan tarım sektörünün sınırlı toparlanmasına karşın inşaat ve madencilik sektöründeki zayıflık büyümenin yukarı yönlü hareketini sınırlamış gözükmekte.

Nijerya

17 Ekim’de Eylül ayına ait enflasyon verisi açıklanacak. Ağustos ayı enflasyonunda manşet veri oldukça sınırlı aşağı yönlü hareket ederken; gıda fiyatları 8 yılın en yükseğine çıkmıştı.
Aralık 2015’ten bu yana yukarı yönlü hareketini sürdüren gıda fiyatları, Ağustos ayında Eylül 2005’ten bu yana en yüksek seviyeye erişmiş durumda. Ülkede manşet enflasyon ise yılın başında %18,7 ile Eylül 2005’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktıktan sonra yönünü sınırlı olarak aşağı çevirmişti. Haziran ve Temmuz ayında %16,1 seviyesinde bulunan yıllık enflasyon %16’ya gerilemiş durumda.
Mevcut durumda enflasyonda keskin bir düşüş gözlenmese de Naira’nın istikrarlı seyretmesi halinde yılın son çeyreğinde baz etkisiyle sınırlı aşağı çekilmesi beklenebilir.
Bu yılın ikinci çeyreğinde %0,55 büyüyen ekonomi 2016 yılındaki resesyondan çıksa da hala zayıflığını sürdürüyor. Merkez Bankası büyümedeki zayıflığa karşın faiz indirimine, gerek enflasyondaki seyir gerekse Naira’yı olumsuz etkilememek adına tercih etmiyor. 25 Temmuz’daki PPK toplantısında faiz indirimi yönünde oy kullanan iki kişi  26 Eylül’deki para politikası toplantısında bir kişiye düşmüştü. Bu durum Merkez Bankası’nın enflasyondaki seyirden (gıda fiyatları yukarı yönlü risk) emin olmak adına şimdilik bekle ve gör politikasını sürdürebileceğine işaret ediyor.

Bulgaristan

16 Ekim’de işsizlik oranı ve 18 Ekim’de cari işlemler dengesi açıklanacak.
Bulgaristan’da büyüme ılımlı bir şekilde olumlu seyrederken; işsizlik ve bütçe dengesi iyileşmekte. Hükümet yetkilileri geçtiğimiz günlerde büyümenin geride bıraktığımız dönemdeki performansını da dikkate alarak 2017 yılı için yukarı yönlü bir revizyona gitti ve 2017 yılı büyüme tahminini %3’ten %4’e çekti.

·         İşsizlik oranı son iki veride %6,7 değerini alarak 2009’dan bu yana en düşük seviyede.  İstihdam piyasasındaki iyileşme tüketici harcamalarını da desteklemekte ve büyüme revizyonun ana nedenlerinden birini oluşturmakta.

·         Bulgaristan’ın bu yıl -%1,4’lik hedef olan bütçe açığı/GSYH oranının gelecek yıl -%1 seviyesinden daha iyi bir değer alması beklenmekte.  Düşük faiz oranları borçlanma maliyetleri üzerindeki yükü hafifletirken; büyümenin güçlü seyretmesi vergi gelirlerini desteklemekte. Bütçe açığı /GSYH oranı 2014 yılında -%5,5 seviyesine yükselip, 2015 yılında -%1,6 gerçekleşmiş ve 2016 yılında %0  olmuştu.  

·         Euro’nun son dönemde değerlenmesi ise ülkenin dış ticaret dengesinde sınırlı baskı oluşturmakta.