Rusya ekonomisi üçüncü çeyrekte piyasa beklentisi olan %2’in altında %1,8 büyüdü.  Rusya Ekonomi Bakanlığı büyümenin ilgili çeyrekte %2,2 gerçekleşmesini bekliyordu.

Ekonomi son 4 çeyrektir büyümekte ve 2017 yılının dokuz ayında da 2012 yılından bu yana en iyi dönemi geride bıraktı. Ancak ekonominin ikinci çeyrekteki %2,5’ten %1,8’e yavaşlaması, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesine olanak verecektir. Büyümenin beklentilerden zayıf gerçekleşmesi talep tarafından da enflasyona keskin bir baskının gelmeyeceğine işaret edebilir. Bu da Merkez Bankası’na para politikasındaki ayarlamalarda destek verecek bir unsur.

Özellikle geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Putin’in daha fazla faiz indirimi için zemin olduğunu ifade etmesi ve ardından büyümenin beklentilerin hafif altında gerçekleşmesi gelecekteki faiz indirimlerini garanti ediyor.

Yarın saat 9:30’da Rusya Merkez Bankası Başkanı’nın konuşması bulunuyor. 15 Aralık’taki para politikası kararı öncesi ve beklentilerin altında bir performans sergileyen ekonominin ardından Merkez Bankası Başkanı faiz indirimine yönelik piyasayı bilgilendirici veyahut yönlendirici mesaj verebilir. Brent petrolün varil fiyatının USD 60 seviyesinin üzerinde tutunması son çeyrekte büyümeye olumlu katkı sağlayan unsurlardan biri olabileceği gibi Merkez Bankası’na da politika adımlarında manevra alanı sağlayan ekstra bir unsur.