​​

Rusya

15-18 Aralık tarihleri arasında sanayi üretim verisi takip edilecek.

19 Aralık’ta perakende satışlar, reel harcanabilir gelir ve işsizlik rakamları açıklanacak.

Üçüncü çeyrekte petrol fiyatlarındaki yükselişe karşın sanayi üretimindeki zayıflıkla ekonomi %2 olan beklentiye karşın %1,8 büyümüştü. Temponun nispeten devam etmesi ve 4. çeyrekte %2’ye yakın büyümenin gerçekleşmesi mümkün görmekte. Merkez Bankası’nın beklentisi 2017 yılında ekonominin %1,7-2,2 büyüyeceği yönünde. 2018 yılına ilişkin büyüme öngörülerinin ise önceki tahminlerine nazaran daha pozitif olduğu gözlenmekte.

Bugün Rusya Merkez Bankası beklentilerin üzerinde faiz indirimine giderek yılı toplamda 225 baz puanlık faiz indirimiyle sonlandırdı. Politika faizi, %7,75 ile Haziran 2014’ten bu yana en düşük seviyede yer alıyor. 5 aydır hedefin altında seyreden enflasyon sonrası Merkez Bankası enflasyonun %2,5 seviyesinde tutunduğunu belirtmekte. Enflasyonun 2018 yılı sonunda %4’e doğru hareket edebileceğini öngördüklerini vurgulamakta.

30 Kasım’da Mart 2018'e kadar sürmesi beklenen arz kısıntısı anlaşmasının 2018 yılı sonuna kadar uzatılması sonrası Merkez Bankası’nın politika faizindeki daha çok indirimi tercih ettiği söylenebilir. 26 Ekim’den bu yana petrol fiyatlarının USD 60 seviyesinin üzerinde kapanması ve hatta Aralık ayında USD 65 ile 2015 yılından bu yana en yüksek seviyelere yükselmesi Ruble’nin değerlenmesine olanak sağlayabilecek bir ortam oluşturdu. Merkez Bankası da bunu fırsata çevirerek önden daha fazla faiz indirimini tercih etmiş durumda. Ancak bu durum Merkez Bankası’nın 2018 yılındaki faiz indirimlerine alanı da azaltmış görünüyor.  Bir ila iki yıl içerisinde Merkez Bankası’nın politika faizini %6-7 aralığına çekme isteği bulunduğunu da dipnotta belirtelim.

Rusya’da 18 Mart 2018’de devlet başkanı seçimi yapılacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aday olacağını açıkladı. Aslında beklentilerin üzerindeki faiz indiriminin bir diğer nedeni de seçimler öncesi ekonomiye faiz indirimiyle birlikte yatırım tarafından verilen desteği artırmak olabilir. 18 Mart öncesi Merkez Bankası’nın bir toplantısı daha bulunuyor. 9 Şubat’ta.

Küresel arenada dikkat çekecek olan diğer seçimler ise aşağıda yer almakta.

·         Macaristan’ın parlamento seçimleri, İtalya’da Mayıs ayında genel seçimlerin yapılması bekleniyor.

·         Meksika’da 1 Temmuz’da genel seçimlerin yapılması planlanıyor.

·         7Ekim-28 Ekim tarihleri arasında Brezilya genel seçimleri yapılacak.

·         Libya ve Tunus, Pakistan da 2018 yılında seçimle karşı karşıya kalacak.  Bahreyn’de parlamento seçimleri bulunmakta.

·         Azerbaycan’da 17 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimi bulunmakta.

·         Mısır’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin Nisan’da yapılması bekleniyor.

·         Gürcistan’da Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak.

·         Karadağ’da 7 Nisan’dan önce Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması planlanıyor. 

Gürcistan

19 Aralık’ta üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamları izlenecek. İlk çeyrekte %5,3 ile 2014 yılı üçüncü çeyrekten bu yana en yüksek düzeyde gerçekleşen büyüme sonrası ekonomi ikinci çeyrekte temposunu devam ettirerek %4,9 büyümüştü.  Ülkede inşaat sektörü, ihracat ve turizm büyümenin sürükleyicilerinden. Euro Bölgesi ülkelerindeki güçlü seyir ihracat tarafında ekonomiyi desteklemekte.

Ülkede turizmin sektörünün 2016 yılında ekonomideki payı %7,1 seviyesinde bulunmakta. 2012 yılında ekonomideki payı %6,1’lerdeydi. 2017 yılında pozitif görünüm sürüyor. Öyle ki turizm gelirleri geçtiğimiz seneye göre %28 artmış durumda.

Ülkeye en çok ziyaretçi ise Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya’dan gelmekte. 2016 yılında ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre %8 artmıştı.

Turizm ve ihracat tarafındaki toparlanma ise %10’ın üzerinde olan cari açık/GSYH oranının iyileşmesini sağlayabilir. 

Nijerya

Ekim ayında %15,9 ile 17 ayın en düşük seviyesine gerileyen yıllık enflasyonun Kasım ayındaki seyri izlenecek. Özellikle son çeyrekte enflasyonda daha yüksek baz etkisi olduğu gözlenmekte. Dolayısıyla 9 aydır ardı ardına düşen enflasyonda, gıda fiyatlarının elvermesi halinde sınırlı düşüşün sürmesi beklenebilir. 

2018 yılının ilk yarısında Merkez Bankası’nın büyümeyi desteklemek adına politika faizinde aşağı yönlü ayarlamalar yapması muhtemel gözükmekte. Bu durumda tabii ki enflasyon ve Naira’daki seyir belirleyici olacak.

Petrol fiyatlarının USD 60 üzerinde tutunması ise Nijerya’ya petrol üretimi tarafında destek vermekte. Olası faiz indirimlerinin ise petrol dışı sektörü desteklemesi amaçlanmakta.

Mısır

20 Aralık’ta üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak.

Üçüncü çeyrekte PMI verilerinin işaret ettiği üzere ekonomi toparlanmaya devam etmekte.  Özellikle son çeyreğin ikinci verisi olan Kasım ayında PMI verisinin Eylül 2015’ten bu yana ilk kez 50 değerinin üzerine büyüme için pozitif bölge diyebileceğimiz bir değere çıktı. 

Geçmiş verileri değerlendirdiğimizde Mısır ekonomisi, 2012 yılından bu yana ilk iki çeyrek küçülüp, son iki çeyrekte büyüme eğilimi gösteren bir yapıya sahip.

2016 yılında %4,3 büyüyen ekonominin, 2016-2017 mali döneminde Dünya Bankası tarafından %4,1 büyümesi beklemekte. 2000-2016 döneminde ekonomi ortalama %4,2 büyümüş durumda.

Ülke, mali reformlarla birlikte bütçe açığını azaltmayı sürdürüyor. Büyümenin önümüzdeki dönemlerde ihracat ve turizm öncülüğünde daha da toparlanması beklenmekte. Yatırımcı güveni IMF’den alınan kredinin de sayesinde toparlanırken; rezervlerde güç kazanmayı sürdürüyor.

Ülke yeni düzenlemelerle sanayi büyümesini de hızlandırmayı amaçlıyor. Petrol hariç imalat sektörü ekonominin %13’ne denk geliyor.