Rusya

19 Şubat’ta yoğun bir veri gündemi Rusya tarafında bizimle. Perakende satışlar, reel harcanabilir gelir ve reel ücretler ile ÜFE verileri takip edilecek.

Bu hafta açıklanan verilere göre, 2017 yılının Kasım ve Aralık ayında daralan sanayi üretimi 2018 yılına toparlanarak, 7 ayın en güçlü artışını sergileyerek başladı. Benzer şekilde Rusya’yla ekonomik etkileşimi güçlü olan Kazakistan’da da sanayi üretimi 2018 yılına ivmesini koruyarak başladı.

Rusya Merkez Bankası 9 Şubat’taki toplantısında beklentilerden güvercin bir tavır sergilemişti. Bu durum büyüme üzerindeki aşağı yönlü risklerin banka tarafından önemsendiğine işaret edebilir.

Dolayısıyla ilk izlenimin ılımlı bir toparlanmayı işaret ettiği Rusya ekonomisinde harcamalar tarafındaki resim bize daha net bir bilgi sunabilir.

 

Zambiya

Afrika’nın ikinci büyük bakır üreticisinin 21 Şubat’ta Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor.  22 Şubat’ta Şubat ayına ait enflasyon verisi açıklanacak. Ayrıca bizimle birlikte ülkenin 23 Şubat’ta S&P’nin kredi notu derecelendirmesi bulunuyor.

Ülkede yıllık enflasyon %6,2 ile %6-8 olan hedef aralığında seyretmekte. Yüksek borç stoğu ise kırılganlık oluşturan bir etmen.

 

Ülkenin kamu borç stoku/GSYH oranı %60 seviyesini aşarken; dış borç stoku/GSYH oranı da %80’in üzerinde.

Merkez Bankası en son Kasım ayında politika faizini 75 baz puan indirip, %10,25’e çekmişti.

Zambiya, USD 1,3 milyarlık IMF kredisini temin edebilmek için Maliye Bakanı dahil olmak üzere kabine değişiklikleri yapmış durumda. Ülkenin bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi 2021’de.

2017 yılında fiyatların artmasıyla madenlerin üretimi hızlandırması nedeniyle bakır üretimi ülkede rekor kırsa da IMF yetkilileri  artan kamu borç stokuna özellikle de dış borç stokuna karşı ülkeyi uyarmayı sürdürüyor. 

Ülkenin borcu hızla artmaya devam ediyor, birçok projeyi fonlayan Çin’le ülkenin borç yapılandırması üzerine çalıştığı görülüyor.

 

İran

20-28 Şubat tarihleri arasında Şubat ayına ait enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor.

Ülkede enflasyon %9,7 seviyesinde. Son 10 yılda yaptırımlarında etkisiyle enflasyonun ortalaması ise %18 düzeyindeydi.

İran tarafında bu hafta dikkat çeken haber akışı ise İranlı yetkililerin riyaldeki değer kaybının önüne geçmek için 10 tane döviz bürosunu kapatması ve çok sayıda döviz işlemcisini gözaltına alması oldu. Para birimi rekor düşük seviye olan 50’ye kadar geriledi.

 

Mısır

15-20 Şubat tarihleri arasında dış ticaret dengesi açıklanacak.

Mısır’ın dış ticaret açığı 2017 yılının Ocak-Kasım döneminde geçtiğimiz seneye göre %12 daralmış durumda. Hatırlamak gerekirse ülke Kasım 2016’da dalgalı kur rejimine geçmişti. Pound’un değer kaybına uğraması ithalatın -%3 ile sınırlı da olsa daralmasına katkı sağlayan bir unsur olmuş durumda.  Ancak değer kaybının en çok etkisini ihracat tarafında %12,6’lık artışla teyit ediyoruz.

 

Ayrıca dün akşam saatlerinde Mısır Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda 100 baz puan faiz indirimine gitti.  (Mısır'da Faiz İndirimi Kapıda, 08.02.2018) Faiz indirimi Ocak 2015’ten bu yana ilk kez gerçekleştirildi.  Ocak 2015’teki faiz indirimi de 50 baz puan idi.

Gösterge niteliğindeki gecelik mevduat faiz oranı %18,75'ten %17,75'e çekildi.

Gecelik borç verme faiz oranı %19,75'ten %18,75'e indirildi.

Merkez Bankası 2018 yılının dördüncü çeyreğinde enflasyonun %13 (+/-3 puan) seviyesine doğru hareket etmesini beklemekte.

Karar metninde ekonomik büyümenin pozitif bir performans sergilediğine vurgu yapılmakta. Ekonominin son çeyrekte %5’in üzerinde büyüdüğü görülüyor. Ekonomi, son 3 yıldır %4’ün üzerindeki büyümeyi başarıyor.

 

Bir sonraki faiz kararı 29 Mart’ta.

Enflasyondaki gerilemenin baz etkisinin katkısıyla devam edeceği öngörüsü dahilinde Merkez Bankası’nın da faiz indirimlerine sürdürmesi bekleniyor. 

Ocak ayında Fitch’in Mısır'ın kredi notu görünümünü pozitife yükseltmesi ülkeye yönelik ilginin sürmesini sağlayan bir unsur.

Rusya ve Kazakistan gibi bu sene Mısır’ın da Cumhurbaşkanlığı seçimi bulunmakta. Mart ayında Mısır’da yapılacak seçimlerin sonucunun 2 Nisan 2018’te açıklanması bekleniyor.

Mısır gibi Arap Baharından etkilenen ülkelerden biri olan Tunus tarafında ise dikkat çekici bir haber akışı bulunmakta.

 Merkez Bankası Başkanı Chadli Ayari, krize karşı gecikmeli tepki gösterdiği nedeniyle performansının parlamentoda sorgulanmasının ardından başbakana istifasını sundu.

Avrupa Parlamentosu geçen hafta Tunus'un kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda "yüksek riskli ülkeler listesi"ne alınmasına karar vermiş, bu karar daha sonra Avrupa Birliği Komisyonu tarafından kabul edilmişti.

Yeni Merkez Banka Başkanı ise Dünya Bankasının Libya temsilcisi olarak görev yapan Mervan el-Abbasi oldu.