2017 yılının son çeyreğindeki sancılı dönemini geride bırakan Rusya, başkanlık seçimleri öncesi yeni yıla tüketici tarafında toparlanarak başladı.

Rusya’da beklentilerden güçlü açıklanan veriler birbirini teyit etmeyi sürdürüyor. İstihdam piyasasındaki güçlü görünüm ücret kanalıyla tüketici harcamalarını destekliyor.

Bugün tüketici tarafının resmini net yansıtan verilerden biri olan perakende satışlar yıllık %2,8 artışla  %2,4 olan beklentilerin üzerinde performans gösterdi.

İşsizlik oranı kış mevsimi olmasına rağmen Ocak ayında %5,3 olan beklentinin altında %5,2 gerçekleşti.

Reel ücretler de son iki aydır Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviyesinde artış sergiliyor. Gelirin tüketimin ana belirleyicilerinden biri olmasının yansımasını da perakende satışlarda görüyoruz.

Reel harcanabilir gelir de bir yıllık süredir ilk kez negatif değer almadı ve yatay gerçekleşti. Tarihi düşük seviyelerinde bulunan enflasyon da reel ücret ve harcanabilir gelire ek alan yaratıyor.

2017 yılının Kasım ve Aralık ayında daralan sanayi üretimi 2018 yılına toparlanarak, 7 ayın en güçlü artışını sergileyerek başlamıştı.  Enflasyondan alınan destek ve Ruble’deki istikrarlı seyir sayesinde tüketici güveni, pozitif görünümünde tek petrolden beslenmiyor.