Enflasyon hedefini tutturmada herkes Kazakistan ve dahası Rusya kadar şanslı değil. Türkiye gibi Gürcistan’da bu sene enflasyon hedefinin üzerindeki bir patikada hareket etti.

  • Ulaştırma kalemindeki keskin yükseliş bu sene enflasyonun %4 olan hedefin üzerinde seyretmesine neden oldu. Enflasyon 2017 yılını %6,7 seviyesiyle sonlandırdı. Ancak enflasyonun baz etkisinin katkısıyla yıllık bazda 3 aydır ilk kez düşüş kaydettiği gözleniyor. Enflasyonun 2017 yılı ortalaması ise %6 düzeyindeydi.( 2016 yılında bu %2,2 idi.)
  • 20 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında para birimi Lari’de dolar karşısında gözlenen %8’in üzerindeki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki yükseliş ulaştırma kalemini daha da yukarı itti. Ulaştırma kalemi yıllık olarak ortalama %15 artış gerçekleştirdi. (2016 yılında ortalama artış % 5,2 idi. ) Bu durumda negatif baz etkisi de etkili oldu. Dolayısıyla 2017 yılında ulaştırma enflasyonunu yukarı iten baz etkisi 2018 yılında tam tersi etkide bulunabilir ve ulaştırma kaleminde dezenflasyon sürecin yaşanmasına katkı sağlayabilir.
  • Kur geçişkenliğinin etkisini 2017 yılında ÜFE rakamlarında da görmekteyiz. Yılın ikinci yarısından sonra yıllık ÜFE ortalama %13 ile çift hanelerde seyretti.
  • Kasım ayında, 2016 yılı sonundan bu yana en yüksek seviyeye yükseldikten sonra doların küresel anlamda değer kaybetmesinin katkısıyla sınırlı gevşeyen Gürcistan Larisi, yeni yılda yatay bir görünüm sergilemekte.
  • 13 Aralık’ta Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artırıp %7,25’e çektikten sonra Lari’deki değer kaybı nispeten sınırlandı.
  • 2018 yılında hükümet yetkilileri enflasyonun düşüş trendiyle hedefin altına gerileyeceğini ve %3,5 düzeyinde yılı sonlandırmasını beklemekte. Özellikle ikinci çeyrekle birlikte baz etkisi gündeme gelmekte ve düşüşün daha hız kazanması beklenmekte.