Önümüzdeki Haftanın Veri Takvimi ve Öngörülerimiz: Gürcistan ve Mısır dış ticaret dengesi, Gürcistan ÜFE, Nijerya Enflasyon, Kazakistan Politika Faiz Kararı

​Gürcistan

16 Ocak’ta dış ticaret dengesi rakamları izlenecek. Bir dış ticaret rakamı daha Mısır’dan takip edilecek. 2017 yılında senkronize büyüme dış ticaret hacminde iyileşmeyi beraberinde getirdi. Bunu Mısır ve Gürcistan özelinde de incelediğimizde benzer sonuca ulaşıyoruz. İki ülkenin de dış ticaret dengesi 2017 yılında benzer tempoda iyileşme gösterdi. Bu durumda her ne kadar Mısır, para biriminin devalüe edilmesinin meyvesini daha fazla yese de Gürcistan da çevre ülkelerdeki toparlanmanın pozitif yansımasını görmüş durumda.

Ayrıca 20 Ocak’ta Gürcistan’ın ÜFE verisinin seyri izlenecek. Emtia fiyatlarının 2018 yılına güçlü başlaması ve Çin ekonomisinin büyüme temposunu sürdürme eğilimi küresel anlamda ÜFE rakamlarının aşağı yönlü eğilimini sınırlayıcı bir unsur olarak öne çıkıyor.

Nijerya

16 Ocak’ta Afrika'nın en kalabalık nüfusuna sahip olan Nijerya’nın enflasyon verisi izlenecek. Yıllık enflasyon %15,9 ile 17 ayın en düşük seviyelerinde seyretmekte. Baz etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde enflasyondaki sınırlı düşüşün gerçekleşmesi beklenmekte.

27 Ekim’den bu yana USD 60’ın üzerinde seyreden Brent petrolün varil fiyatı, 2018 yılına da temposunu sürdürerek başladı ve 2014 yılından bu yana en yüksek seviyelerde bulunuyor.

Petrol ekonomilerindeki toparlanma Kazakistan gibi Nijerya’da da hissedilmekte.  Örneğin Nijerya’da petrol rafinesine yapılan saldırıların nispeten azalmasıyla artan üretim yükselen fiyatlarla birleşince ekonomiye katalizör olmuş durumda.  

Kazakistan

Kazakistan, yılın ilk PPK kararını önümüzde hafta şahit olacak. 15 Ocak’ta PPK toplantısı bulunuyor.

2017 yılında genel olarak gevşeyici bir tutum sergileyen Merkez Bankası’nın, 2018 yılında nasıl bir politika izleyeceğine yönelik ipuçlarına odaklanılacak. 2016 yılında 500 baz puanlık faiz indirimi ardından 2017 yılında 175 baz puanlık indirimle politika faizini %10,25’e çeken Merkez Bankası’nın 2018 yılındaki rotasına referans veren açıklamalar yapması beklenebilir. Tenge, 2017 yılını %2,3 değer kaybıyla sonlandırdı. Merkez Bankası Tenge’deki kaybı sınırlamak adına Haziran ila Ekim ayı arasında yaklaşık USD 620,5 milyon satmasına rağmen döviz rezervini geçen sene yaklaşık %5 artırdı.  Bu durumda Kasım ve Aralık ayında piyasaya herhangi bir müdahale yapmaması da etkili oldu.

Rusya ve Kazakistan’ın son iki yıldaki faiz indirimleriyle çok basamaklı merdiven figürünü anımsatan politika faizlerinin, 2018 yılında daha az basamaklı bir şekle bürünmesi beklenebilir. Neticede Kazakistan Merkez Bankası’nın yılın ilk toplantısında politika faiz bileşenlerinde bir değişikliğe gitmesi beklenmemekte.