Kazakistan Merkez Bankası, yıla piyasa katılımcılarını şaşırtarak başladı.

Merkez Bankası, politika faizini sabit bırakacağı beklentisine karşın 50 baz puanlık faiz indirimini tercih ederek yıla başladı. Politika faizini %9,75’e çekti. Merkez Bankası, en son Ağustos ayında 25 baz puanlık indirimi tercih etmişti.

Böylece ekonomideki pozitif görünüm ve küresel koşullar devam ederse Merkez Bankası bu sene politika faizinde aşağı yönlü hareketin süreceğini işaret etti. Merkez Bankası’nın beklenmeyen bu adımı iki unsura olan güvenini işaret ediyor.

1.si USD 70 seviyesine dayanan Brent petrolün varil fiyatının majör bir düşüş gerçekleştirmesini beklemediklerine referans veriyor.

2.si petrol fiyatları sayesinde değerlenen Tenge’nin enflasyondaki düşüşe katkı verebileceği öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl enflasyonun, hedef aralığında yılı sonlandırması ardından Merkez Bankası 2018 yılı için enflasyonun %5-7 aralığında hareket edeceğini düşünüyor.

Neticede bu karar Tenge’ye göre halihazırda değerli olan Ruble için iyi bir haber. Petrol fiyatlarına duyarlı ve son dönemde benzer yönde hareket etmesine alışkın olduğumuz iki Merkez Bankasını göz önüne aldığımızda 2 Şubat’taki Rusya Merkez Bankası toplantısında mevcut koşullar sürerse bankanın politika faizinde indirim yapması için de kapı açılmış durumda.

​