Zambiya

Ağustos ayında 150 baz puanlık faiz indirimine giden Merkez Bankası’nın 22 Kasım’da faiz kararı takip edilecek. Eylül ayının başından bu yana dolar karşısında %9’ın üzerinde değer kaybeden para biriminin ardından Merkez Bankası’nın politika faizini sabit bırakması muhtemel .

Ülkenin politika faizi %11 ile 2014’ten bu yana en düşük seviyede. Enflasyon ise yılın başından bu yana yüksek bazla birlikte %6,7 civarında dalgalanmakta. (%6-8 hedef aralığı) Ancak yılın son iki ayında düşük bazın etkisiyle enflasyonda kısmi yükseliş gözlenebilir.

Merkez Bankası önümüzdeki 8 çeyrek boyunca enflasyonun hedef aralığının içerisinde kalmasını bekliyor. Ülkede gıda fiyatları da ılımlı seyrediyor ve mısır hasadının rekor bir düzeyde olması bu taraftan enflasyonist baskıları hafifletiyor.

Ülkede büyümeye yönelik pozitif beklentilerin de devam ettiğini gözlemliyoruz. 2016 yılında %3,4 büyüyen ekonomi ardından piyasa pozitif revizyonlarına devam ediyor. 2017 yılı özelinde %3,8 olan piyasa büyüme beklentisi %4’e revize edilmiş durumda.

Ülkedeki bu pozitif görüntülere karşın IMF yetkilileri ülkede artan kamu borç stokuna özellikle de dış borç stokuna karşı uyarmakta.

Enflasyonun gerilediği bir konjonktür her ne kadar Merkez Bankası’na faiz indirimi konusunda manevra alanı sağlasa da büyümenin, gerek tarım sektörü gerekse başta bakır olmak üzere madencilik sektöründeki iyileşme sayesinde pozitif seyretmesi faiz indirimine ihtiyacı nispeten azaltmış durumda. Zira yükselen borç stoku karşısında Merkez Bankası daha temkinli olmayı tercih edebilir.

Kenya

Merkez Bankaları toplantısının yoğunlaştığı bu hafta bir politika faiz kararı da Kenya’dan izlenecek. 23 Ağustos’ta Merkez Bankası’nın politika faiz kararı açıklanacak ve Merkez Bankası’nın politika faizini %10’da tutması bekleniyor.

Ülkede enflasyon %7,1 seviyesinden Mayıs 2016’dan bu yana en düşük %5,1’e gerilemiş durumda. (Ülkenin enflasyon hedefi %5 ( ±2,5) seviyesinde) Enflasyondaki gevşemeye karşın politik riskler Merkez Bankasını temkinli modda tutmaya yöneltiyor.

Ülke Ağustos ayında yapılan seçimin iptal edilmesi ardından bir seçim daha geride bıraktı.  İki seçimle birlikte artan belirsizlikte ülke büyümesinde bu sene baskı oluştu. Bunu PMI verisindeki keskin düşüşle net olarak görmek mümkün.

Biri 8 Ağustos’ta diğeri de 26 Ekim’de olan iki seçimi atlatan ülke sadece büyüme tarafında bozulma göstermiyor. Seçim masrafları ile birlikte bütçe dengesinde de kötüleşme dikkat çekmekte. Öyle ki Hazine Bakanlığı 2017-2018 dönemi bütçe açığı/GSYH oranı öngörüsünü %6,8’tan %8,5’e revize etmiş durumda.

Rusya

20 Kasım’da Rusya’da gündem yoğun.  Ekim ayına ait işsizlik rakamları, perakende satış verileri ve reel harcanabilir gelir açıklanacak.

Bu hafta Rusya Merkez Bankası Başkanının konuşmasını takip ettik. Önümüzdeki PPK toplantısı için Merkez Bankası faiz indirimi yönünde belirgin bir sinyal vermedi.

Rusya Merkez Bankası bu sene %1,8 civarında büyüme beklediklerini belirtti. Bu beklenti ise piyasanın %2’in üzerinde olan büyüme beklentisinin altında kalıyor. Bu durumun ise Eylül ve Ekim ayında zayıflayan ve %1’in altında artış sergileyen sanayi üretiminden kaynaklanabileceği muhtemel gözüküyor.

Merkez Bankası Başkanı faiz tarafında ise halihazırda %8,25 düzeyinde olan faiz oranını gelecek 1-2 yılda %6-7 düzeyine indirmeyi amaçladıklarını yineledi. 

Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyondaki dalgalı seyirden ise bir miktar rahatsız olduğu görülmekte. Bundan dolayı acele faiz indirimlerinden ziyade enflasyon istikrarlı seyrettiği sürece kademeli bir düşüşü tercih edeceklerini yinelemekte.  Çünkü 2018 ilk yarısında enflasyonda geçici faktörlerle artış bekleniyor ve %4’e doğru hızlanması muhtemel. Halihazırda yüksek hasat vasıtasıyla gıda enflasyonundaki olumlu seyir ve güçlü Ruble kaynaklı enflasyon hedefin altında seyretmekte.

Nijerya

İkinci çeyrekte %0,5 ile beklentiler altında büyüyen Nijerya’nın, 20 Kasım’da üçüncü çeyrekte %1,4 olan öngörü dahilinde büyüyüp büyümeyebileceği takip edilecek. Büyüme verisinin seyri 21 Kasım’daki Merkez Bankası’nın faiz kararı için de önem teşkil etmekte. Nijerya tarafındaki genel resme baktığımızda ise bu sene sıkı para politikası güden Merkez Bankası’nın, Naira’nın stabil olması ve enflasyondaki kademeli gerilemeyle gelecek sene politika faizinde indirimine başvurması muhtemel gözükmekte. Merkez Bankası politika faizini Temmuz 2016’dan bu yana %14’te tutmakta.

9 aydır yavaşlama eğilimi gösteren yıllık enflasyon Ekim ayında %15,9 ile Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyede. Yılın son çeyreğinde yüksek baz etkisinin olduğu görülmekte. Ekim ayındaki gerilemenin bir kısmı da bundan kaynaklanırken; yılın geri kalanında sınırlı düşüşün sürmesi beklenebilir.