Sözlü yönlendirmeyi seven Rusya Merkez Bankası, 27 Ekim’deki toplantısında 25 ila 50 baz puan arasındaki faiz indirimine ışık yaktı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Igor Dmitriev faizlerin sabit tutulmasının muhtemel olmadığını vurguladı.

Yükseliş kaydeden petrol fiyatlarının da katkısıyla Ruble’de gözlenen değer kazançları Merkez Bankası’na faiz indirimi için manevra alanı sağlıyor. Ülkede TÜFE %3 ile tarihinin en düşük seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı, Ekim ayında TÜFE’nin yükselebileceğini söyledi. Bu durum bugün açıklanan verilere göre Eylül ayında beklentilerden güçlü artış sergileyen ÜFE verisiyle uyumlu gözüküyor. ÜFE aylık %0,6 artış beklentisine karşın reflasyon temasının da katkısıyla %2,4 artış kaydetmiş durumda.

Merkez Bankası yılın başından bu yana 150 baz puan faiz indirimiyle politika faizini %8,5’e düşürdü. Bloomberg beklentisine de baktığımızda ise gelecek haftaki toplantısında 25 baz puan indirim bekleyenlerin çoğunluk olduğu gözlenmekte. 11 katılımcıdan 8 i 25 baz puan indirim, iki kişi 50 baz puan indirim beklemekte. Bir kişi ise sabit bırakılacağını düşünüyor.

Bugün Rusya tarafında ayrıca istihdam piyasasına ve perakende satışlara ilişkin rakamlar açıklandı. İşsizlik oranı Şubat ayından bu yana kademeli düşüş göstermesi ardından 9 aydır ilk kez yükseliş gösterdi.

Perakende satışlar ise %3,1 ile 2014 yılının sonundan bu yana en yüksek yıllık artışını sergilemiş durumda. Merkez Bankası’nın kademeli faiz indirimleri halihazırda yeterince güçlü seyretmeyen tüketici tarafını desteklemeye kısmen devam ediyor. “Yeterince güçlü seyretmeyen tüketici tarafını” da veriyi aylık bazda incelediğimizde tüketimin düşmesiyle doğrulayabiliriz.

​