Rusya’da perakende satışlar ve reel harcanabilir gelir Ekim ayında beklentilerin altında gerçekleşti. Bu durum ekonominin dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde yavaşlayabileceğine işaret edebilir.

Rusya Merkez Bankası’nın da geçen hafta işaret ettiği üzere büyümenin bu sene %2’in altında kalabileceği görülüyor.

Ülkede tüketici güveni Eylül ayında,  2014’ten bu yana en yüksek seviyede. Ancak Ekim ayına ait verilerde bir zayıflık gözlenmekte. Hem perakende satışlar hem de sanayi üretimi, tüketici tarafının büyümeye katkısının azalabileceğine işaret ediyor.

Reel harcanabilir gelirin ise yatay bir seyir izleyeceği beklentisine karşılık %1,3 düştüğü gözlenmekte.

Perakende satışlar aylık bazda geçtiğimiz ayki %0,7 düşüşten sonra %0,2 arttı. Beklenti: %1,3 artıştı.  Yıllık bazda ise %3,9 artış beklentisine karşın %3 arttı.

Ekim ayında sanayi üretimi de zayıf seyrini sürdürmüştü. Eylül ve Ekim ayında sanayi üretimi sırasıyla %0,5 ve %0,1 daralmıştı.

ÜFE aylık bazda %0,9 artış beklentisinin üzerinde %1,2 arttı. Bu gelişme Merkez Bankası’nın beklentisiyle uyumlu gözükmekte. Merkez Bankası, 2018 yılının ilk yarısında enflasyonda geçici faktörlerle artış bekliyor ve TÜFE’nin %4’e doğru hızlanabileceğini düşünüyor. Mevcut durumda yıllık enflasyon %2,7 durumda.