Nijerya ekonomisi üçüncü çeyrekte petrol üretiminin artmasıyla birlikte %1,5 olan beklentilerin hafif altında %1,4 büyüdü. Ekonomi 2016 yılında %1,6 küçülmüştü.

  • İkinci çeyreğe ilişkin büyüme verisi ise %0,5’ten %0,7’ye yukarı yönlü revize edildi.
  • Nijerya, 2016 yılındaki daralmayla birlikte Kenya ve Gana’nın altında bir kişi başına GSYH’e sahip.
  • Petrol fiyatlarındaki toparlanma ve üretimdeki aksamaların azalmasıyla birlikte ülkenin bu sene kayıplarını kısmen telafi etmesi beklenmekte.
  • Öyle ki bu çeyrekte petrol sektörünün yıllık artışı %25,9 ile veri setinin uzandığı 2010 yılı ilk çeyreğinden bu yana en yüksek seviyede. Bu durumda geçtiğimiz seneki düşük bazda etkili olmuş durumda. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde petrol sektörü %23 daralmıştı. Tahıl üretiminin ise bir önceki çeyreğe göre yatay seyrettiği görülmekte.
  • Cumhurbaşkanı Buhari, yetkililerden harcamaları %16 artırarak büyümeyi desteklemelerini istedi.
  • Merkez Bankası’nın yarın PPK toplantısı bulunuyor. Beklentiler politika faizini %14 seviyesinde sabit bırakması yönünde. Geçtiğimiz sene Temmuz ayında 200 baz puan faiz artırımına giden Merkez Bankası o tarihten bu yana politika faizinde değişimi tercih etmiyor.
  • Ancak sözlü yönlendirmeyle birlikte gelecek seneye ilişkin faiz indirimlerinin kapısını açması, beklentilerin hafif altında kalan büyüme verisiyle birlikte beklenebilir. Bununla birlikte enflasyonda marjinal bir düşüş gözlenmezken; Naira’nın 360 seviyelerinde yatay bir seyir izlemesi Merkez Bankası’na gelecekteki adımlarına nispeten cesaret verici bir unsur olabilir. Bu gelişmelere karşın Cumhurbaşkanının harcamaları artırma isteği sonrası büyümenin maliye politikası tarafından desteklenebileceği bir ortamda para politikasındaki gevşeme manevraları ötelenmeyle karşılaşabilir.