Kenya Merkez Bankası enflasyonun %2,5-7,5 aralığında seyretmesiyle birlikte Eylül 2016’dan bu yana ilk kez faiz indirimine hazırlanıyor.

Hafta başındaki son toplantısında beklentiler doğrultusunda politika faiz bileşenlerinde değişikliğe gitmeyen Merkez Bankası’nın, önümüzdeki Mart veya Mayıs toplantısında gevşeme yönlü adım atabileceği düşünülüyor. (Kenya görünüm, 19.01.2018)

 Ancak Eylül 2016 tarihinde yetkililer, bankalara kredi faizlerinde bir tavan belirlemişti. Politika faizinin 400 baz puan üzeri olacak şekilde olan bu uygulamanın geleceği de Merkez Bankası’nın olası faiz indirimiyle nasıl şekillenecek merak konusu.

 %18 ve üzerine çıkan kredi faizlerinden rahatsız olan yatırımcı kesime destek olmayı amaçlayan bu uygulamanın uzun vadede makro ekonomik sonuçları da izleniyor.

 Kısa vadede ise bankaların karlarının düştüğü görülüyor.

 IMF’nin ise para politikasındaki gevşemenin halihazırdaki tavanla birlikte zor olabileceğini vurguladığını görüyoruz. Bu zorluğu maliye ve para politikasında atılacak adımlarla dengeleyebileceklerini belirttiğini görüyoruz.

 Ülkenin bütçe dengesi/GSYH oranı 2016 yılında -%8,2 düzeyinde bulunurken; kamu borcu/GSYH oranı 2014-2015 yılında %50 ‘in altında seyrettikten sonra tekrar %53 seviyelerinde.

 Merkez Bankası’nın en yakın tarihli toplantıları ise 23-30 Mart ile 15-22 Mayıs tarihlerinde.