Rusya

Mart’ta yapılması planlanan Devlet Başkanlığı seçimi ve yaptırım kararı öncesi Rusya’ya iyi bir haber Moody’s’ten geldi. Moody’s, ülkenin kredi notu görünümünü durağandan pozitife yükseltti.

ABD, Rusya'ya yönelik ek yaptırımları 29 Ocak'ta açıklayacak.

Batı'nın yaptırımlarını aşabilmek için “kripto-ruble” olarak adlandırılan ulusal bir dijital paranın oluşturulmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını dipnotta belirtmekte fayda var.

Toparlanan petrol fiyatları ve gerileyen enflasyon sayesinde ülkede 2017 yılında tüketici güveni iyileşme gösterdi. Tüketici güveninin Aralık 2014’ten bu yana en iyi seviyelere iyileşmesi de güven kanalıyla hanehalkı harcamalarını destekledi.

2018 yılında ise seçim dönemi öncesi yaptırımların boyutu tüketici güveninde dalgalanmaya neden olabilir.

Bununla birlikte Rusya’da yılın son çeyreği ikinci ve üçüncü çeyreğe göre kısmen zor geçmiş gözüküyor. Yeni yıla ise nasıl başlangıç yaptığını önümüzdeki hafta açıklanacak Ocak ayına ait imalat PMI verisiyle gözlemleme şansına sahip olacağız.

Sanayi üretimi geçtiğimiz yılın son iki ayında 2015 yılından bu yana ilk kez ard arda düşüş kaydettikten sonra dün perakende satışlar ve harcanabilir gelirde Aralık ayında beklentilerden zayıf açıklandı.

Bu hafta ayrıca 2015 ve 2016 yılında %2,5 ve %0,2 daralan Rusya’nın 2017 yılında nasıl bir büyüme performansı sergilediğini göreceğiz.  Beklentiler hanehalkı harcamaların katkısıyla ekonominin %1,7 büyüyeceği yönünde ancak bu verinin eski olma özelliğinden dolayı PMI verisinin seyri daha dikkate değer.

Neticede petrol fiyatlarının USD 70 civarında seyri ve komşusu Kazakistan’ın faiz indirimi ardından sıra Rusya Merkez Bankasında. Merkez Bankası’nın toplantısı 9 Şubat’ta. Putin’in bu haftaki konuşmasında mevcut enflasyon seviyelerinin faiz indirimine izin verdiğine yönelik açıklaması da faiz indirim beklentilerini güçlendiriyor.

Kenya, Nijerya ve Gana

Gelecek hafta yılın ikinci ayına başlangıç yapacağız. Bu vesileyle Ocak ayına ait PMI verilerini takip edeceğiz. Kenya, Nijerya ve Gana ülkelerinin PMI verileri de bunlardan birkaçı.

Kenya 2017 yılında atlattığı iki seçim dönemi ardından PMI verisini 7 ay aradan sonra ilk kez Aralık ayında, 50 seviyesinin üzerine çıkarmayı başarmıştı. Hatta veri 2016 yılı sonundan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Geçtiğimiz seneyi toparlanarak kapayan Kenya’nın bu momentumu sürdürüp sürdürmeyeceği önemli.

Nijerya’da ise PMI verisi 12 aydır 50 eşik değerinin üzerinde seyretmekte. İş koşullarının anketin yapılmaya başladığı Ocak 2014’ten bu yana en iyi düzeye gelmesiyle birlikte PMI verisi 2017 yılını güçlü kapamıştı.

Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğinde %9’un üzerinde güçlü bir büyüme sergileyen Gana ekonomisinin yılın son çeyreğinde aynı büyüklükte olmasa da sağlıklı büyüme trendini devam ettirdiği görülüyor.

Neticede Afrika tarafında bu sene Nijerya ve Kenya’nın faiz indirimi tarafında Gana’ya katılması bekleniyor.

Bulgaristan

31 Ocak’ta açıklanacak olan bütçe dengesi ve Merkez Bankası’nın faiz kararı bu hafta Bulgaristan tarafında öne çıkan gelişmeler. 2017 yılını bütçe dengesinin nasıl sonlandırdığı izlenecek.

2017 yılı Bulgaristan ekonomisinin de tüketici güveninin artmasıyla birlikte işsizlik rakamlarının iyileştiği bir dönem oldu. Bu vasıtayla da artan istihdam tüketici harcamalarının büyümenin tetikleyicilerinden biri olmasını sağladı.

Euro Bölgesi’nin 2017 yılında tempolu bir büyüme sergilemesi ardından bölgeye ihracatta arttı. Euro Bölgesi’ne ihracatın arttıkça işsizlik rakamlarının da 2008 yılından bu yana en düşük seviyelere gerilediği görülüyor.

Öncü göstergelerden gözlendiği üzere 2018 yılına iyileşme trendini sürdürerek başlayan Euro Bölgesi’ne takiben Bulgaristan’ında bu olumlu havadan payını almayı devam ettirmesi beklenmekte.

2007 yılından beri ilk defa bir Balkan ülkesi AB dönem başkanlığını bu sene devralırken, Bulgaristan’ın önümüzdeki 6 ay boyunca bu görevi sürdürmesi bekleniyor.

Bulgaristan tarafında geçtiğimiz günlerde öne çıkan haber akışı ise Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in, Aralık ayında parlamentodan geçen yolsuzlukla mücadele yasasını veto etmesi oldu. Radev’in vetosuna takılan yasa tasarısı, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele adına özel yetkili bir birim kurulmasını öngörüyordu.