​​

Rusya, petrol fiyatlarına olan bağımlılığını azaltmak için 2018 yılında da adımlarını sürdürecek.

  • Orta vadede rezervlerini USD 500 milyara çıkarmayı amaçlayan Rusya bu hedefe yönelik politikalarını sürdürmeye devam ediyor. Mevcut durumda döviz ve altın rezervleri USD 431 milyar düzeyinde. Yılın başında USD 390 milyar civarında olan rezervler Kasım ayında Eylül 2014’ten bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.

  • Bugün Maliye Bakanı, yeni mali hedefler çerçevesinde petrol ve doğalgaz gelirlerinin %70’ini rezervlere aktaracaklarını vurguladı. Bugüne kadar bu oran %30-40 aralığında değişiyordu. Bu durum ülkenin rezervlerini güçlendirmeyi öngörülenden daha kısa sürede yapılabileceğini göstermekte. Ayrıca daha fazla değerli Ruble istemediklerine de işaret etmekte. Bugün her ne kadar piyasada hacim zayıf olsa da Ruble’nin dolar karşısında %0,5 primlendiği görülüyor. Bu durumda petrolün 2015 yılından bu yana en yüksek seviyeler olan USD 65 seviyesinin üzerinde tutunması etkili. Ruble yılın başından bu yana da dolar karşısında %6,1 primlenmiş durumda. Doğu Avrupa para birimlerini dışladığımızda Rand, %9,6 ve Şili Pezosu %8,3 ile dolar karşısındaki kazanımlara öncülük etmekte.
  • Ek olarak Rusya petrol fiyatlarının önümüzdeki yıl USD 54-55 aralığında hareket etmesi olasılığında 2 trilyon Ruble (yaklaşık USD 34,6 milyar) döviz alacağını açıkladı. Bu sene Brent petrolün varil fiyatı ortalama USD 54,6 seviyesinde hareket etti. Ekim sonundan bu yana da USD 60 seviyesinin üzerinde.
  • Eğer petrol fiyatları USD 60 seviyesinin üzerinde tutunursa 2,8 trilyon Ruble alımın gerçekleşmesi bekleniyor. 2017 yılının ilk 11 ayında döviz alımları 829 milyar Ruble olmuştu.
  • 19 Aralık’ta Suudi Arabistan 2018 yılına ilişkin bütçe planını açıklamıştı. Orada da OPEC’in petrol kesintisini uzatmasıyla birlikte yetkililerin petrol gelirlerinin artacağını düşündüğünü gözlemlemiştik. Benzer şekilde Rusya’da petrol fiyatlarının en azından bu seviyelerde seyredeceğini ve döviz alım planlarını da buna göre yaptığını göstermiş durumda.
  • Neticede petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın ve yaptırımların etkisinin Ruble üzerindeki baskısının hafifletilmesi amaçlanıyor. Yükselen petrol fiyatları nedeniyle değerlenen Ruble’nin ihracatçılar için de zorluk çıkarmaması asıl amaçlardan biri.