Kenya’da yıllık enflasyon Ekim ayında, %7,1 seviyesinden Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviye olan %5,7’ye geriledi.

Böylece yıllık enflasyon iki aydır Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi %5 ( ±2,5) bandının aralığında yer almakta.

Enflasyonun aşağı yönlü eğilimindeki etkenler genel olarak gıda fiyatlarındaki gerileme ve seçim belirsizliğiyle iç talebin cansızlığı diye ifade edebiliriz. Ağustos’tan bu yana ki seçim belirsizliğine karşın para birimi Shilling’te keskin ve sert kayıpların gözlenmemesi enflasyon üzerinde ekstra baskı oluşturmadı.

·         Gıda enflasyonu yıllık olarak %8,5 ile Mayıs 2016’tan bu yana en düşük seviyede. Gıda enflasyonu aylık bazda da Eylül ve Ekim ayında sırasıyla -%1,3 ve -%1,8 düşüş kaydetmiş durumda.

·         Ülkede seçim belirsizliğiyle özel sektör kredileri de zayıf seyretmekte. Bu da talep eksikliğiyle enflasyondaki aşağı yönlü eğilime destek vermekte.

·         Kenya'da tekrar edilen seçimle mevcut Devlet Başkanı Kenyatta’nın yeniden başkan seçildiğini görüyoruz. Ancak seçime katılım oldukça zayıf kalmış durumda.

·         8 Ağustos’taki seçimde %79 düzeyinde olan katılım oranının bu seçimde %38’e düştüğü görülmekte. Seçim günü muhalefet taraftarları, ülke genelindeki bir çok eyalette oy kullanmayarak seçimi boykot etmişti.

·         Son olarak Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu Başkanı seçimin güvenilir ve adil olduğunu ifade etti.

·         Ülkenin PPK toplantısı, 23 Kasım’da bulunmakta. En son Merkez Bankası,  Eylül 2016’da 50 baz puanlık indirimle politika faizini %10’a çekmişti. Ülkede enflasyonun aşağı yönlü bir eğilim göstererek hedefinin üst bandının altında seyretmesi ve seçim belirsizliğinin nispeten geride kaldığı düşüncesiyle Merkez Bankası harekete geçmese de zayıf seyreden ekonomiyi desteklemek adına ilk iş olarak sözlü yönlendirmeye başvurabilir.

·         Enflasyonun geçici etkenlerle gerilemesi ve mevsimselliğin etkisiyle enflasyonda yükselişin görülebilme ihtimaline karşı Merkez Bankası küresel anlamda güçlenen dolarla birlikte adım atmakta temkinli davranabilir.