Önümüzdeki Haftanın Veri Takvimi ve Öngörülerimiz: Kazakistan Para Politikası, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Mısır Enfalsyon, Gana Enflasyon

HAFTALIK VERİ TAKVİMİ

Kazakistan

9 Ekim’de Merkez Bankası’nın para politikası kararı bulunmakta. Bloomberg anketine göre 9 katılımcıdan 7’si politika faizinin %10,25 seviyesinde sabit bırakılacağını düşünüyor. İki kişi ise 25 baz puanlık indirimi olası görüyor.

Mayısın sonundan bu yana yönünü yukarı çeviren Tenge, Merkez Bankası’nın bu toplantı da faizleri sabit bırakmasına sebep olabilir. Temmuz ayına kadar benzer yönde hareket sergileyen Ruble ve Tenge’yi göz önüne aldığımızda son dönemde Tenge aleyhine ayrışma dikkat çekmekte. Merkez Bankası, Tenge’nin devaülasyon beklentileri yönündeki spekülasyonla provoke edilerek değer kaybettiğini söylemekte. Bu doğrultuda da Ağustos ve Eylül ayında döviz piyasasına müdahale etti. Gerçekten de gerek petrol fiyatlarının yükseliş kaydettiği gerekse Ruble’nin değer kazandığı bir ortamda Tenge’nin değer kaybetmesi spekülasyon ortamını doğrulayabilir. Rusya’da dün açıklanan enflasyon verisinin yıllık olarak tarihinin en düşük seviyesi olan %3 seviyesine gerilemesiyle Rusya Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi beklenmekte. Faiz indirimlerinin sürmesiyle Ruble’nin sınırlı değer kaybı yaşaması beklenebilir. Bu vasıtayla halihazırda Ruble’ye karşın değersiz durumda olan Tenge kayıplarını görece sınırlayabilir.

Ülkenin bir sonraki faiz kararı 27 Kasım’da bulunuyor.

Ayın 10-17 Ekim tarihleri arasında sanayi üretim verisi açıklanacak.

Kırgızistan

15 Ekim 2017’de ülkede Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Seçimlerde 13 adayın yarışması bekleniyor.

Ülkede bu sene devlet başkanlığı seçimlerine rağmen bütçe açığı/GSYH oranının daralması beklenmekte. Dünya Bankası da bu görünümle uyumlu olarak 2016 yılındaki -%6,6’lik açığın 2017 yılında -%4,7 seviyesine doğru daralmasını öngörmekte.

2013 yılında %10,9 büyüyen ekonomi, o dönemden 2016 yılına kadar yavaşlayarak ortalama %4 civarında büyüme kaydetmiş durumda. Bu sene Ocak-Temmuz döneminde %6,9 genişleyen ekonomi, Ocak-Ağustos döneminde sınırlı ivme kaybederek %6 genişlemiş durumda. Ülkedeki Kumtor Altın Madeni'ninin katkısı hariç tutulduğunda ise büyümenin ilgili dönemde %3,6 gerçekleştiği gözlenmekte.  Kazakistan ve Rusya gibi çevre ülkelerdeki toparlanmanın güç kazanması da Kırgızistan ekonomisine nispeten olumlu yansımakta.   

2016 yılında ortalama %0,4 yükseliş kaydeden enflasyonun bu sene büyümenin toparlanması sayesinde iç talebin katkısı ve emtia fiyatlarının ılımlı seyriyle birlikte %3,6’ya yükselmesi öngörülmekte. Ayrıca Ruble ve Tenge’deki hareketlerde ülkenin ithal fiyatları kaynaklı olarak enflasyonunda belirleyici. Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın kurduğu Avrasya Ekonomik Birliği'ne (AEB) Ermenistan'ın ardından Kırgızistan da 2015 yılında üye olmuştu.  Uyum çerçevesinde ülkenin ithalat tarifelerinde ayarlama yaparak yükseltmesi beklenmekte bu durumunda gelecek yıl enflasyona yukarı yönlü katkı yapacağı düşünülmekte.

Ülkenin kırılganlıklarından biri ise çift haneli seviyelere yakın bulunan cari açık/GSYH oranı. 2015 yılında %11’lerde bulunan cari açık/GSYH oranı 2016 yılında %9,4 seviyesine geriledi. Ancak açığın bu sene tekrar çift hanelere yükselebileceği düşünülüyor.

 

Mısır

10 Ekim’de Eylül ayına ait enflasyon verisi izlenecek.

Ülkede enflasyon kur geçişkenliği ve yapılan zamların etkisiyle %30’lu rakamların üzerinde. Ağustos ayında yıllık enflasyon %31,9 ile Temmuz ayındaki tepe noktası olan %33’ten gerilemiş durumda. Mısır Merkez Bankası enflasyonun 2018 yılının sonunda %13 (+/-3%) bandında gerçekleşebileceğini düşünüyor. IMF, mali yıl sonu  olan 30 Haziran 2018’te enflasyonun %22,1’e gerilemesini bekliyor.

Geçtiğimiz haftasonu Mısır Merkez Bankası’nın yerel para zorunlu karşılıklarda düzenlemeye gitmesi önümüzdeki dönemde faiz indirimine ışık yakabileceği şeklinde yorumlanmakta.

Zira Mısır’ın 2016 yılının Kasım ayında Pound’u devalüe ettikten sonra enflasyonun %30’lara yükselmesi, enflasyonda yüksek baz etkisini gündeme getirmekte. Bu durumda Merkez Bankası’nın 16 Kasım veya 28 Aralık’taki toplantısında faiz indirim sinyali vermesi için fırsat sunabilir. Enflasyonda baz etkisi ise Kasım ayıyla birlikte enflasyondaki düşüşü hızlandırabilir. Burada enflasyon adına risk oluşturan etmen ise sübvansiyon reformlarında azaltıma giden yetkililerin bunu ne denli sürdüreceği. Her ne kadar yetkililer yakıt sübvansiyonlarında daha fazla kısmaya gitmeyeceklerini belirtse de gerileyecek olan enflasyonu fırsat bilerek IMF’nin programına uyumun tam sağlanması amaçlı olarak sübvansiyonda düzenlemeye gitme riskleri bulunmakta.

Gana

11 Ekim’de ülkenin enflasyon verisi açıklanacak. Mart 2016’da %19,2 ile yakın zamandaki tepe noktasını gören yıllık enflasyon kademeli olarak gevşeyerek %12,3 seviyelerine gelmiş durumda. Bununla birlikte Temmuz ayında %11,9 ile 2013 yılından bu yana en düşük seviyeye gerileyen yıllık enflasyon Ağustos ayında 4 ay aradan sonra tekrar yükselişe geçti. Eylül ayı enflasyonunda baz etkisiyle yukarı yönlü ivmelenmenin sınırlanacağı düşünülse de yılın son çeyreğinde enflasyon aleyhine baz etkisi gözükmekte.

Dolayısıyla gerek baz etkisi gerekse petrol fiyatlarındaki toparlanma ve doların küresel anlamda değer kazanması enflasyon tarafındaki düşüşün sınırlanmasına neden olabilir.

Merkez Bankası’nın 27 Kasım’daki toplantısında enflasyon tarafında talep baskısını da değerlendirmesi beklenebilir. Zira büyümenin ikinci çeyrekte %9 ile %6 olan beklentinin çok üzerinde gerçekleşmesi ardından enflasyon üzerinde talep yönlü baskılar artmış olabilir.

Yılbaşından bu yana para politikasında gevşeyici bir politika güden Gana Merkez Bankası bu yıl politika faizinde 450 baz puan indirime gitmiş durumda. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın Eylül ayındaki toplantısında politika faizini %21 seviyesine sabit bırakması ardından Kasım’daki toplantıda değişikliğe gidip gitmeyeceğini enflasyonun seyri belirleyecektir.