Kenya’da 8 Ağustos’ta yapılan ve Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilen seçimin 26 Ekim’de yeniden yapılması planlanıyor. Seçim öncesi Seçim Komisyonu Başkanının ve üyelerinin istifasını isteyen muhalefet taraftarları, reform talebiyle protesto gösterileri düzenliyor.

Devlet başkanı seçiminde yarışacak Raila Odinga, Seçim Komisyonu karşıtı protesto gösterilerinin her pazartesi ve cuma günleri ülke genelindeki 47 eyalette bulunan Seçim Komisyonu bürolarının önünde gerçekleştirileceğini belirtti.

Bu karmaşanın sürmesi ise 17 Ekim’den 26 Ekim’e ertelenen seçimin daha da ertelenmesine ve belirsizliğin artmasına neden olabilir.

Halihazırda mevcut belirsizlikle birlikte ekonomide yavaşlamakta. Öyle ki ikinci çeyrekte ekonomi 2016 yılının ikinci çeyreğindeki %6,3’ten %5’e yavaşladı.

Rusya ekonomisi ikinci çeyrekte nihai olarak %2,5 büyüdü. Ülkenin Ekonomi Bakanı, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de ekonominin %2’in üzerinde büyüyeceğini söyledi.

Nihai olarak açıklanan veriyle birlikte büyüme kompozisyonunu detaylarını görme şansına sahip olduk. Faiz indirimlerinin ve toparlanan tüketici güveninin katkısıyla ekonominin %71’ni tüketim harcamaları oluştururken; bunda hanehalkı harcamalarının payı %52 olarak gerçekleşti.

Hanehalkı harcamaları yıllık bazda %4,3 artış gösterirken; ekonominin %20’sini oluşturan sermaye yatırımlarının yıllık olarak %6,3 artış sergilediği görüldü.

Bugün açıklanan PMI verisinde girdi ve çıktı maliyetlerinde artış gözlenirken; bu durum Merkez Bankası için özellikle enflasyon beklentileri açısından önem teşkil edebilir.

Kazakistan enflasyonu Eylül ayında yıllık olarak %7’den %7,1’e yükselse de enflasyon yılın başındaki %7,9 seviyesinin uzağında bulunuyor. Enflasyon aylık bazda gıda fiyatlarındaki %0,5’lik düşüşe karşın %0,3 artış gösterdi.

Enflasyondaki bu sınırlı yükselişe karşın ülkede ÜFE, aylık bazda reflasyon temasıyla uyumlu olarak %2,8 ile yılın başından bu yana en yüksek seviyede artış kaydetti. Dolayısıyla ÜFE’nin Haziran ve Temmuz aylarında negatif değer aldıktan sonra son iki ayda %2 seviyelerinde artış kaydetmesi enflasyona üretici kanalından yukarı yönlü baskı oluşturabilir. Bu durumda Merkez Bankası’nın son toplantısında faiz indirimine temkinli yaklaşmasının gerekçelerinden birini oluşturmakta.

Kazakistan ekonomisi ikinci çeyrekte, 2014 yılının son çeyreğinden bu yana en yüksek düzeyde %4,3 büyüdü. Beklenti:%3,5 idi. Ekonominin ağırlıklı olarak hizmet ve sanayi sektörü kanalıyla büyüdüğü görülmekte.

Büyümesinde ekonomisinin %15’ni oluşturan madencilik sektöründeki %9,8’lik artış belirleyici oldu. Madencilik sektörünü, sanayi üretim verisinde de teyit ettiğimiz gibi imalat sektöründeki %6,8 artış takip etti.

Bloomberg anketine göre ekonominin bu sene %3,2 büyümesi beklenmekte. Ancak bu %3,5 büyüme beklentisi dahilinde beklenen bir rakamdı. Üçüncü çeyreğin %3,5 seviyesinin üzerinde gerçekleşmesi ardından tahminler üzerinde yukarı yönlü risk bulunmakta.