PMI gününe Asya’dan gelen güçlü veri akışıyla uyanıyoruz.

Sabahın erken saatleriyle birlikte Asya’da Ocak ayı PMI değerleri açıklanmaya başlandı. Asya’daki PMI değerleri, “senkronize” küresel büyümeyi teyit ediyorlar. Güney Kore’nin ihracatı yıllık %22,2 oranında artışla 2018 yılına başladı. Önceki gün Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ocak ayında ihracat rekoru kırılacağını belirtmişti. Senenin başında dış ticaret için ortam son derece elverişli.

Türkiye için Ocak ayı PMI değeri TSİ 10:00’da açıklanacak. Dün, SAMEKS endeksinde beklediğimiz gibi, küresel konjonktürle uyumlu şekilde imalat sanayisinin hız kazandığını gözlemledik. Bugünkü PMI verisinin Türkiye sanayisindeki ivmeyi yansıtması mümkün.

ABD’de ISM (PMI karşılığı) TSİ 18:00’de açıklanacak. ABD verisi de güçlü seyrini sürdürecektir.

Yurt-içinde, (Pazartesi sabahı açıklanacak yeni yılın ilk enflasyon verisi öncesinde) İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) fiyat endekslerini gözlemleyeceğiz. Her Perşembe günü gibi bugün de döviz tevdiat hesaplarını (DTH) ve sermaye hareketlerini takip edeceğiz. DTH’ları incelerken Euro / Dolar paritesindeki gelişmeleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zira Euro mevduat sahiplerinin bakiyeleri önce ABD Doları cinsine çevrilmekte. Paritenin 1,25 seviyesine hareketiyle aslında Euro cinsinden tutulan tasarruflar, ABD Doları’na çevrildiğinde suni bir artış ortaya çıktı!

Küresel risk iştahı açısından ABD’de araç satışlarıyla birlikte verimliliğe ilişkin birim işçilik ücreti (TSİ 16:30) verilerini de gözlemleyeceğiz.

Günün yurt-dışındaki kritik gelişmesi Hindistan bütçe tasarısı. Önümüzdeki sene Hindistan’da genel seçimler var. Bu nedenle ülkenin kamu harcamalarında kemer sıkması kolay görünmüyor. Piyasanın odaklanacağı konu Hindistan’ın bütçe gelirlerini nasıl öngöreceği ve ne çeşit politikalar önereceği. Ancak vergi gelirleri üzerinden makul bir tasarı meclise sunulursa piyasalar onaylayacaktır.

Gelişen Ülke merkez bankaları arasında Çekya’nın faiz arttırımlarını 25 baz puan ile sürdürmesi mümkün (TSİ 15:00).

S&P500, vadeli işlemlerde %0,38 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7560 seviyesinden geçiyorlar.