Enflasyon Raporu, PMI ve FED sabahına ABD vergi reformuna yönelik beklentilerle pozitif tonda uyanıyoruz.

Bugün Dünya genelinde Ekim ayı PMI’ları izleyeceğiz. Sabah erken saatlerde Çin’de açıklanan KOBİ kesimine yönelik Caixin PMI beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Dün de daha büyük ölçekli şirketlere yönelik resmi PMI verisi beklendiği gibi açıklanmıştı. Çin’de ekonomi normal seyrinde devam ediyor.

Türkiye için PMI, TSİ 10:00’da açıklanacak. Dün Türkiye’de SAMEKS endeksinin 53,7 değerine gerilediğini gözlemledik. Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin dış talebe bağlı büyümesini sürdüreceği görüşündeyiz. SAMEKS endeksinde imalat sanayisinin 52,7 hizmet sektörünün ise 50,3 değerini alması beklediğimiz büyüme kompozisyonu ile uyumlu (Şekil 1). Dış talebe bağlı imalat daha canlı seyrediyor. Havaların soğumasıyla iç talebe bağlı hizmet sektörü biraz daha sakin. Bugün PMI verisinde SAMEKS’in yansımasını görebiliriz.

Şekil 1: SAMEKS endeksinde imalat sanayisi ve hizmet sektörünün seyri (3 aylık hareketli ortalamalar).

Kaynak: MÜSİAD, Ziraat

PMI’ın ABD karşılığı ISM verisini TSİ 17:00’de gözlemleyeceğiz. Bugün imalat sanayine yönelik ISM açıklanacak. Eylül ayında imalat sanayisi ISM endeksi 60,8 değeriyle 2004 yılından beri en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Dün açıklanan Conference Board tüketici güveni de 2000 yılından beri en yüksek seviyesine ulaştı (Şekil 2). Tüketim harcamaları ABD’de imalat sanayisini desteklemekte ve iktisadi faaliyeti canlı tutmakta.

Şekil 2: ABD’de üretim ve tüketim endeksleri güçlü seyrediyorlar.

Kaynak: Bloomberg

Akşam TSİ 21:00’de FED, para politikası karar metnini açıklayacak. FED, küresel risk iştahı açısından kritik bir kurum. Ancak kurum yeni başkanını beklerken ve piyasa faizin yönü konusunda hemfikirken bu haftanın gelişmesi yarın İngiltere Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı (BoE, Erken Ekonomi Brifingi, 30 Ekim 2017). FED, karar metninde iktisadi faaliyetin kasırgalardan kısmen etkilendiğini ve büyümenin istikrarını sürdürdüğünü belirtebilir.

Merkez bankası enflasyon raporunu İstanbul’da TSİ 10:30’da kamuoyuna sunacak. Öngörülen enflasyon patikasında sınırlı bir artış görebiliriz. Ancak önümüzdeki yıl beklediğimiz dez-enflasyon sürecinin baki kalacağını düşünüyoruz. Mart ayına ulaştığımızda enflasyonu %7’li seviyelerde görebiliriz. Zaten merkez bankasının “daha güçlü ve daha uzun süre” yaklaşımının ortaya çıkacak dez-enflasyon dinamiğinden kaynaklandığı görüşündeyiz. Piyasanın dez-enflasyon nedeniyle faiz indirim beklentisine girme riski bulunuyordu. Merkez bankası güncel sözle yönlendirmesinde piyasadaki olası fiyatlama risklerine karşı fiyat istikrarını güvenceye aldı. Bugünkü toplantıda merkez bankasının mesajını vurgulayarak pekiştirmesini bekliyoruz. Sayın Murat Çetinkaya başkanlığında benimsenen sade ve öngörülebilir politika yaklaşımı sürecektir.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,16 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7923 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.1013 0.06%
Doğu Avrupa Kurları: -0.13%
EMFX: -0.02%
DXY: 94.7
Euro: 1.163 -0.14%
Japon Yeni: -0.20%
Hisse Oynaklığı (VIX): 10.2
Faiz Oynaklığı (MOVE): 51.1
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.39%
ABD Hisseler: S&P500 0.09% Vadeli 0.16%
Altın (ons başına) 1269.8
Petrol: 61.2
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): 1.67%
Türkiye ETF'i: 2.17%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.32%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): 0.11%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​