Aralık ayının ilk günü sabahına PMI verileriyle uyanıyoruz.

Artık, 2017 yılı bitmek üzere. FED’in 13 Aralık günü açıklayacağı kararını takiben Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı (TCMB) 14 Aralık günü para politikası kararını açıklayacak. ABD ve Avrupa’da ayın son dönemindeki Noel tatilini göz önüne aldığımızda piyasalar açısından seneyi FED’in kararı ile tamamlayacağız. ABD ve Avrupa’daki merkez bankalarının bekledikleri enflasyon verileri hafta içerisinde açıklandılar. ABD’de enflasyon, Avrupa’ya göre daha canlı çıktı. Zaten iki merkez bankasının uygulamaları arasında kayda değer farklılık söz konusu. FED, faizleri arttırmayı sürdürürken, Avrupa’da parasal genişlemenin süresi uzatılmakta.

Pazartesi günü yeni haftaya yurt-içinde enflasyon verisiyle başlayacağız. Böylece TCMB’nin de para politikası kararı için veri seti tamamlanacak. TÜİK’in açıklayacağı veri öncesinde gün içerisinde İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO), İstanbul şehri için tuttuğu fiyat raporu izlenecek.

Sabah, Asya ülkelerinden başlayarak Kasım ayı PMI verileri açıklanmaya başladı. Türkiye’nin PMI verisini TSİ 10:00’da göreceğiz. Dün SAMEKS endeksi, 50 eşik seviyesinin üzerinde açıklandı. İç talepteki göreceli yavaşlama argümanımızı SAMEKS kırılımında yakalayabiliyoruz (Şekil 1). Turizm sezonunun tamamlanmasıyla hizmet sektörü, imalat sanayisine göre daha yavaş gidiyor. Önümüzdeki senenin bahar aylarına kadar sanayi – hizmet makasını görmeye devam edebiliriz.

Şekil 1: SAMEKS endeksinde sektörler kırılımı (3 aylık hareketli ortalamalar).

Kaynak: MÜSİAD, Ziraat

Küresel risk açısından günün verisi TSİ 18:00’de açıklanacak ABD ISM (PMI karşılığı). Avrupa’da PMI’ların hızlandığını geçen hafta geçici veriler açıklandığında gözlemlemiştik (Avrupa PMI Değerleri, Alman Ekonomisi ve Küresel Ticaret, 23 Kasım 2017). ABD’de ISM, zaten hızlı gidiyor. Hızını daha da arttırması kolay değil. Ancak momentumunu koruması mümkün. Avrupa’da PMI alt-kırılımlarında siparişlerin yükselişini izlemiştik. Hatta Avrupa PMI siparişlerindeki seyrin yurt-içi koşullarına ihracat siparişleri üzerinden yansımasını TCMB’nin İktisadi Yönelim Anketi’nde (İYA) teyit edebilmiştik (Erken Ekonomi Brifingi, 27 Kasım 2017). Yılı kapatırken, artık geleceğe yönelik bilgilerin kıymeti artıyor. Bu nedenle ABD ISM verisi açıklandığında manşet değerden çok siparişler, fiyat, istihdam gibi alt kalemlere odaklanılacak.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,35 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,9238 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.2983 -0.13%
Doğu Avrupa Kurları: -0.04%
EMFX: -0.04%
DXY: 93.0
Euro: 1.1902 -0.02%
Japon Yeni: -0.03%
Hisse Oynaklığı (VIX): 11.3
Faiz Oynaklığı (MOVE): 46.8
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.41%
ABD Hisseler: S&P500 0.82% Vadeli -0.35%
Altın (ons başına) 1275.3
Petrol: 63.0
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): -0.02%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​