ABD İstihdam Raporu sabahına sakin gündem ile uyanıyoruz.

ABD Çalışma Bakanlığı, senenin ilk İstihdam Raporu’nu TSİ 16:30’da yayımlayacak. Rapor’da istihdamın önceki aya göre güçlü artması bekleniyor. Çarşamba günü gördüğümüz özel sektör bordrolarının (ADP) ardından FED’in karar metni de eklendiğinde kuvvetli veri muhtemelen piyasa fiyatlarına dahil. Aralık ayında ABD ekonomisi 148bin kişiye tarım dışı sektörlerde istihdam sağlayabilmişti. Ocak ayında 180bin kişiye daha çalışma fırsatı verildiği düşünülüyor. Çarşamba günü ADP verisinde 234bin kişi ile 185bin kişilik beklenti geçilmişti. Uzun bir aradan sonra Rapor’un detaylarına göre piyasa tepkisinde hassasiyet görebiliriz. ABD Doları’nın tepkisini muhtemelen kazançların beklentileri geçip geçmemesi belirleyecek. Kazançlar için piyasadaki artış beklentisi aylık %0,2 oranında.

ABD’de izleyeceğimiz diğer veriler TSİ 18:00’de fabrika siparişleri ve Michigan Üniversitesi’nin anketi. 

ABD dışında bugün Avrupa’da TSİ 13:00’de Aralık ayı üretici fiyatları (ÜFE) enflasyonunu izleyeceğiz. Çin’de ÜFE enflasyonunun %4,9 oranına düşmesiyle birlikte Avrupa’da bugün ÜFE enflasyonunun yıllık %2,3 oranına yavaşladığını görebiliriz. Önceki ayın değeri %2,8 oranındaydı. Küresel anlamda ÜFE enflasyonunun geçtiğimiz yıl zirveye ulaşmasıyla bu yıl döngüsel gerilemeler beklemekteyiz (Şekil 1).

Yurt-içinde açıklanacak veri bulunmuyor. Bundan sonra Türkiye için kritik gelişme Pazartesi sabahı önümüzdeki haftaya başlarken TÜİK’in TSİ 10:00’da açıklayacağı Ocak ayı enflasyonu.

Şekil 1: Hammadde fiyatlarındaki artış hızının yavaşlaması, küresel anlamda üretici fiyatlarını ve girdi maliyetlerini rahatlatıyor.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

S&P500, vadeli işlemlerde %0,2 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7409 seviyesinden geçiyorlar.

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​