Enflasyon günü sabahına altın fiyatlarındaki güçlenmeyle ile uyanıyoruz.

TSİ 10:00’da TÜİK, haftanın en kritik verisini açıklayacak: Aralık ayı fiyat endeksleri.

Uzun süredir, merkez bankasının tek amacının 3 Ocak gününe ulaşabilmek olduğunu yazmaktayız (“Dokuz Canlı Bir Canavar”, 6 Kasım 2017). Nihayet, o gün geldi. 50 baz puanlık geç likidite oranı ayarlamasıyla, merkez bankası ilk hedefine ulaşabildi. Merkez bankasını zorlayan, patika gereği enflasyonun mekanik yükseldiği bir döneme denk gelmesiydi. Ancak sene başından beri beklentimiz 2017 yılında enflasyonun çift zirveli görünüm çizeceği yönündeydi (“Plato, Bu Seneki Enflasyon Görünümü İçin Daha İyi Bir İfade”, 3 Mayıs 2017). Bu nedenle 2018 yılındaki dez-enflasyondan henüz ümidi kesmemek gerektiği görüşündeydik (Erken Ekonomi Brifingi, 4 Aralık 2017).

Bugün hem tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) hem de üretici fiyatları endeksinde (ÜFE) gerileme bekleniyor. Böylece 2018 yılındaki dez-enflasyon süreci başlayacak.

TÜFE enflasyonu, son derece gürültülü bir seri. Özellikle gıda fiyatları enflasyonundaki oynaklık serideki sapmaları belirginleştiriyor. Gıda fiyatları enflasyonunun standart sapması %3,8 oranında. TÜFE enflasyonunun standart sapması ise %1,7. Gıda fiyatları enflasyonundaki oynaklık TÜFE enflasyonundaki oynaklığın iki katından fazla!

Geçtiğimiz yıl gıda fiyatları enflasyonu ortalama %12,7 oranında seyretti. Serinin uzun dönem ortalaması %10. Eğer serinin “ortalamasına dönme” (mean-reversion) özelliğine güveniyorsak (Şekil 1), bu yıl gıda fiyatlarının ortalama %7 civarında seyrettiğini görebiliriz. 2016 yılında benzer bir durumla karşılaşmıştık ve sene başında gıdanın başını çektiği süreçte yıllık enflasyon Nisan – Mayıs döneminde %6,6 oranına kadar sürpriz yapmıştı. Gıda fiyatlarında ortalamasına dönme başlarsa, mevcut yıl sonu enflasyon beklentileri %1 oranında aşağı kayabilir. Son günlerde piyasa faizlerinde keskin hareket gözlemledik. Piyasanın henüz dez-enflasyondan ümidini kesmediğini anlıyoruz.

Şekil 1: Gıda fiyatları enflasyonun “ortalamasına dönme” özelliği, serinin yüksek oynaklığı (standart sapma) nedeniyle bu yılın enflasyon beklentilerini etkileyebilecek unsur.

 

Kaynak: TÜİK, Ziraat

Aralık ayı, yıl sonu indirimleri nedeniyle karakteristik düşük enflasyon ayı. Buna karşın Ocak ayı, yeni yıl fiyat ayarlamalarının gerçekleştiği dönem ve enflasyon genellikle yüksek çıkar. O yüzden çekirdek seriyle ilgili yorum yapmak için Şubat ayı verilerinin açıklanacağı 5 Mart gününü beklemek gerekiyor. Zira şu anda çekirdek enflasyondaki ana belirleyici hizmet fiyatları (Şekil 2). Çekirdek serinin yaklaşık dörtte üçünü hizmet fiyatları, geriye kalan dörtte birini ise kur belirlemekte.

Şekil 2: Çekirdek enflasyonun ana eğilimini hizmet enflasyonunun seyri belirliyor, kur ise serideki dalgalanma örüntüsünün kaynağı.

 

Kaynak: TÜİK, BM, Ziraat

ÜFE enflasyonunda artık gerileme başlayacak (Üretici ve Tüketici Fiyatları Bağlantısı, 6 Aralık 2017). Ancak girdi maliyetlerinde halen riskler söz konusu. Girdi maliyetlerinin kaderini Çin konut piyasası belirleyebilir. 2018 yılına yönelik beklentiler, Çin’de ekonominin bir miktar ivme kaybedeceği doğrultusundaydı. Ancak geldiğimiz noktada Çin ekonomisi gücünü arttırma eğiliminde. Finansal istikrar kaygısıyla konut piyasasının ne ölçüde yavaşlayacağı hammadde fiyatlarının yönünü çizecek. Eğer hammadde fiyatlarında gerileme belirmezse 2018 yılı da ÜFE enflasyonu için çift hanelerde geçebilir.

Öğleden sonra ABD’de TSİ 16:00 imalat sanayisine yönelik ISM (PMI karşılığı) verisini izleyeceğiz. TSİ 22:00’de de FED’in Aralık ayı toplantı tutanakları açıklanacak.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,07 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7705 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.1561 -0.05%
Doğu Avrupa Kurları: -0.14%
EMFX: -0.08%
DXY: 91.9
Euro: 1.2044 -0.12%
Japon Yeni: -0.07%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.8
Faiz Oynaklığı (MOVE): 49.2
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.46%
ABD Hisseler: S&P500 0.83% Vadeli 0.07%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1):   1.76%
Altın (ons başına) 1312.7
Petrol: 66.5
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): 0.81%