Enflasyon sabahına küresel hisse senetleri piyasalarında satış dalgası ile uyanıyoruz.

Yurt-içinde enflasyonun ardından bu hafta merkez bankaları kararları ve devlet başkanlarının konuşmalarıyla geçecek yoğun gündeme sahip.

Cuma günü, Türkiye için akşam saatlerinde ABD hisse senedi piyasalarında risk iştahı düşmeye başladı. S&P500, %2,1 oranında değer kaybetti. Türkiye ETF’i de %2,4 oranında değer kaybıyla ABD seansını tamamladı. ABD’de faizlerin yükselebileceği endişesi, beraberinde hisse senedi değerlemelerinde düzeltmeyi getiriyor. ABD 10 yıllık devlet tahvili getirisi %2,86 oranına yükseldi. Piyasada %5 ila %10 aralığında düzeltme beklentisi hâkim. Cuma akşamı ABD seansında başlayan satış dalgası sabahın erken saatlerinde Asya seansına yansımış durumda.

TSİ 10:00’da TÜİK, yılın ilk enflasyon verisini açıklayacak. Bu sene Ocak ayı enflasyonu kritik önemde. Çünkü;

  • Enflasyon patikası belirginleşti,
  • Ancak patikanın seviyesi daha net değil.

Enflasyon patikasının seviyesini üç gelişme netleştirecek:

1. Yeni yıl ayarlamalarının ardından Ocak ayında fiyatların ne ölçüde yükseldiği,
2. Mart ayı sonrasında gıda fiyatlarının nasıl seyredeceği, ve
3. Üretici fiyatları üzerindeki risklerin ne kadar gerçekleşeceği.

Aralık ayındaki Para Politikası Kurulu’na (PPK) girerken değerlendirmemizde 2018 yılı ile 2016 yılı arasındaki benzerliklerden bahsetmiştik (Erken Ekonomi Brifingi, 14 Aralık 2017). 2016 yılına yeni yıl fiyat ayarlamaları açısından normal başlangıç yapmıştık. Ardından Mart ayı ile birlikte gıda fiyatları düşük seyretmişti (Şekil 1).

Şekil 1: 2016 ve 2017 yıllarında tüketici enflasyonunun seyri (yıllık değişim oranları).

Kaynak: TÜİK, Ziraat

Perşembe günü açıklanan İstanbul Ticaret Odası fiyat endeksleri, 2018 yılında yeni yıl fiyat ayarlamalarının sınırlı kalabileceğine işaret ediyor. Piyasadaki aylık %1,23 oranındaki tüketici enflasyonu beklentisi de umut verici. Enflasyon serisinde Ocak ayının ortalaması %1,1 artış (Şekil 2). Böyle bir durumda 2016 – 2018 benzerliği için ilk koşulu sağlama şansımız var. Türk Lirası ve faizlerdeki hareketler piyasa fiyatlamasının 2016 – 2018 benzerliğinden yana seyrettiğini gösteriyor.

Şekil 2: Aylar bazında ortalama enflasyon oranları ve 2017 yılı gerçekleşmeleri.

Enflasyondaki ana risk üretici fiyatları. Üretici fiyatları açısından Çin’deki seyri izliyoruz (Erken Ekonomi Brifingi, 2 Şubat 2018). Kurdaki istikrar ve genel anlamı ile hammadde bileşkesindeki (kompleks) fiyat değişimleri bu sene üretici fiyatlarının beklediğimiz gibi tüketici fiyatlarına yakınsayacağı sinyaller veriyorlar (Üretici ve Tüketici Fiyatları Bağlantısı, 6 Aralık 2017). Ancak işin gerçeği, Çin ekonomisi özellikle de konut piyasası beklediğimizden hızlı seyrettiği için üretici fiyatlarındaki riskler bir süre daha bizimle kalacağa benziyorlar.

Bugün Dünya genelinde hizmet sektörüne yönelik PMI veri akşını izleyeceğiz. ABD’de (PMI karşılığı) ISM verisi TSİ 17:45’de açıklanacak. Güçlü veriler faiz endişesiyle piyasadaki düzeltme hareketinin derinleşmesiyle sonuçlanabilir.

Öğlen TSİ 13:00’de Avrupa’da Aralık ayına ilişkin perakende satışlar açıklanacak. Almanya’da geçtiğimiz hafta bir süredir güçlü seyreden satışların beklediğimiz gibi soluklandığını gözlemledik. Kıta genelinde de bugünkü veride sakin seyir belirecektir. Piyasa, bugünkü veride %1 oranında düşüş bekliyor.

İlaveten Endonezya’da son çeyrek büyüme verisini göreceğiz.

Merkez bankaları kararları ve devlet başkanları konuşmalarıyla dolu haftaya TSİ 19:00’da Avrupa Merkez Banaksı (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin, Avrupa Meclisi’ndeki hitabıyla başlıyoruz.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, yıllık konuşmasını bu hafta gerçekleştirmesi bekleniyordu. Ancak yaklaşan seçimler nedeniyle konuşmasını Şubat ayı sonu – Mart ayı başına ertelemesi mümkün. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Birliğin Durumu” konuşmasının ardından sıra Putin’de. Güney Afrika’da ise Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın durumu meçhul. Normalde Perşembe günü Başkan’ın Meclis’de yıllık değerlendirme konuşmasını yapması gerekiyor. Ancak konuşmayı Zuma’nın yerine başka bir yetkilinin yapması gündemde. Zuma’nın gücünü kaybetme beklentisiyle bu sabah Güney Afrika Randı, %0,4 oranında değer kazanıyor. Brezilya’da ise devlet başkanının emeklilik sistemine yönelik düzenlemeleri açıklaması gündemde izlenecek gelişmeler arasında. 

Haftanın kilit gelişmesi İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Perşembe günkü kararı ve açıklayacağı enflasyon raporu. Ayrıca Rusya (CBR), Brezilya (BCB), Hindistan (RBI), Avustralya (RBA), Yeni Zelanda (RBNZ), Polonya, ve Filipinler merkez bankaları da kararlarını açıklayacaklar.

BoE’nin paylaşacağı beklentiler piyasa fiyatlarını etkileyebilir. Zira BoE’nin bu sene bir kere mi iki kere mi faiz arttıracağı tartışılmaya başlandı. Rusya’nın faiz indirimlerini sürdürmesi bekleniyor. Brezilya’nın ise son bir faiz indirimiyle döngüyü tamamlaması muhtemel. Hindistan’ın bu ay bütçe tasarısının ardından pas geçmesi mümkün. Okyanusya’da faizlerin sabit kalması gündemde. Polonya, faiz arttırım baskısıyla karşı karşıya ve Filipinler’in uzun süre dayandıktan sonra faizi bu hafta arttırması söz konusu.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,5 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7732 seviyesinden geçiyorlar.