Almanya’da fabrika siparişleri günü sabahına uyanırken küresel piyasalarda satış dalgası sürüyor.

Dün ABD seansında S&P500 endeksi, Cuma günkü kayıplarının üzerine %4,1 oranında daha değer kaybetti. Türkiye ETF’indeki ilave değer kaybı ise %2,9 oranında gerçekleşti. Asya seansında sabahın erken saatlerinde risk iştahının düşük seyrettiğini ve satış dalgasının devam ettiğini gözlemliyoruz. 

ABD faiz oranlarıyla ilgili belirsizlikler risk iştahını ciddi ölçüde azaltırken; oynaklık (VIX endeksi), aynı derecede yükseldi (Şekil 1). Mevcut satış dalgasının sebebi ABD faiz oranları. Bu nedenle risk iştahının açılması için, ABD faiz oranlarının dengelenmesini beklememiz gerekiyor.

Şekil 1: ABD piyasalarında oynaklık ve risk iştahının seyri.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Bugün TSİ 10:00’da merkez bankası, kendi enflasyon değerlendirmesini kamuoyuna açıklayacak. Öğleden sonra TSİ 14:30’da ise reel efektif döviz kurunu açıklayacak. Enflasyonun düşmesi, ihracatçılar için sevindirici gelişme. Çünkü; yurt-içindeki fiyat seviyeleri ne kadar düşük kalırsa, Türkiye’de üretim yapan imalat sanayisinin yurt-dışındaki fiyat rekabeti aynı ölçüde güçleniyor.

Almanya’da Aralık ayı fabrika sipariş verisi TSİ 10:00’da açıklanacak. Sipariş serisiyle yurt-içindeki sınai üretim serisi arasındaki “eş-zamanlı” korelasyon yeniden güçlenmeye başladı (Şekil 2). Aralık ayında Almanya’da fabrika siparişlerinin pozitif değer aldığı düşünülüyor. Buna istinaden Perşembe günü yurt-içinde açıklanacak sınai üretim için piyasa beklentisi pozitif yönde.

Şekil 2: Almanya değer zincirinde, siparişler ve fiili üretimin “eş-zamanlı” ilişkisi (3 yıllık hareketli korelasyon).

Kaynak: TÜİK, Bloomberg, Ziraat

ABD’de ticaret dengesini (TSİ 16:30) ve iş ilanları verisini (JOLTS, TSİ 18:00) takip edeceğiz. Rusya’da ise araç satışları verisi gündemde yer alıyor. 

Merkez bankaları tarafında ise Avustralya’nın (RBA), yarım saat sonra faizi sabit tutması bekleniyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %1,4 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7911 seviyesinden geçiyorlar.