Almanya’da sınai üretim günü sabahına piyasalarda dengelenme çabasıyla uyanıyoruz.

TSİ 10:00’da Almanya’da Aralık ayı sınai üretim verisi açıklanacak. Dünkü siparişler aylık %3,9 oranında artışla reel ekonominin gücünü yansıttılar. Daha önceden sınırlı veri setleriyle ilk tahminleri açıklanan büyüme verilerinde yukarı yönlü güncellemeler görebiliriz. Sınai üretim, Kasım ayında %3,4 oranında artış kaydetmişti. Sınai üretim ve fabrika siparişleri arasında genellikle işaretler ters çalışıyor. Bu nedenle bugünkü veride istatistiksel açıdan sağlıklı bir şekilde gerilemeyle karşılaşabiliriz. Sınai üretimin Aralık ayında salt istatistiksel sebeplerle %0,7 oranında gerilediği düşünülüyor. Yine de yıllık büyüme hızı için beklenen %6,8 oranı sene boyu kaydedilen başarıyı yansıtmakta.

Haftanın son kısmı merkez bankaları gündemiyle yoğunlaşacak. Bugün Hindistan (RBI), Brezilya (BCB), Yeni Zelanda (RBNZ), Polonya, ve Romanya’yı izleyeceğiz.

Doğu Avrupa’da enflasyonist baskılar artıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yörüngesindeki Doğu Avrupa merkez bankaları da ECB’nin normalleşme sürecine ayak uydurmaya çalışıyorlar. Geçen yıl Çekya, kur çıpası rejimini bırakarak faiz arttırmaya başladı. Çekya’yı bu yılın başında Romanya faiz arttırımıyla izledi. Bugün de Romanya’nın faiz arttırım döngüsünde bir adım daha atması bekleniyor. Polonya’da ise para politikası ciddi bir tartışma konusu. Kurul’dan farklı sesler duymak mümkün. Polonya, henüz faiz arttırımına hazır görünmüyor. Yılın ilerleyen döneminde bir adım atıp atmayacakları ise kararlarını nasıl açıklayacaklarına bağlı.

Brezilya’nın bugün 25 baz puanlık son bir adımla faizi %6,75 oranına çekip indirim döngüsünü tamamlaması bekleniyor. Yeni Zelanda’nın da dün Avustralya örneğindeki gibi faizi sabit tutması mümkün.

Hindistan’ın durumu ise biraz daha Polonya’yı andırmakta. Piyasada Hindistan ile ilgili görüşler ciddi bir ayrışma içindeler. Geçen hafta açıklanan bütçe aslında piyasanın beklentilerini tam anlamı ile karşılayamadı. Kırsal kesimdeki seçmeni hedefleyen politikalar, beraberinde enflasyonist baskı getireceğe benziyorlar. İlaveten önümüzdeki yıl gerçekleşecek seçimler de kamu harcamaları açısından bir risk unsuru. Ekonomi, uygulamaya giren vergi kanunun ardından istenen hızda seyretmiyor. Geçen senenin başında Hindistan Merkez Banaksı, piyasaya sıkı para politikası mesajı vermişti. Piyasada faiz arttırım beklentisi hakimdi. Ancak senenin ortasında faiz indirimiyle karşılaşmıştık. Bu sene de bir yandan ekonomiyi canlı tutabilmek diğer yandan kamu maliyesinin enflasyonist baskılarını dengelemek için merkez bankasını zor bir yıl bekliyor. Şimdilik, merkez bankasından bir değişiklik beklenmiyor.

Yurt-içinde TSİ 17:30’da Hazine nakit dengesini izleyeceğiz.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,23 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7662 seviyesinden geçiyorlar.