Sanayi verilerine yoğunlaşacağımız haftayla birlikte ekonomi gündemi yeniden hareketleniyor.

14 Aralık günü FED’in toplantısının ardından küresel piyasaların gündemi sakinleşmişti. Yeni yıl geçtiğimiz hafta başladı ve tatil dönemi kapandı. Gündem yeniden hareketliliğini arttırmaya başladı. Yılın açıklanan ilk verileriyle senenin başındaki ekonomik “hikaye”ler (narrative) şekilleniyor:

1. Türkiye’de enflasyonun izleyeceği patika (“O Gün, Bugün!”, 3 Ocak 2018),
2. Dünya’da üretim koşullarının canlılığı (Şekil 1), ve
3. Yılın başında imalat sanayisinin hizmet sektörüne göre daha hızlı gittiği (Erken Ekonomi Brifingi, 5 Ocak 2018).

Şekil 1: PMI’lar, öncü veri özellikleriyle sanayide geçen yılın canlı kapandığını ve yeni yıla tempolu başlandığını söylemekteler.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Bugün TSİ 10:00’da Almanya’da Kasım ayı fabrika siparişlerini yurt-içinde sınai üretim verisiyle birlikte takip edeceğiz. Ardından hafta genelinde Avrupa’dan sanayi üretim verileri gelecek. Resmi veriler, belirli bir gecikmeyle açıklanıyorlar. Bu hafta izleyeceğimiz veriler, Kasım ayına, yani geçen yıla aitler. Öncü veriler bize yılın son çeyreğinde imalat sektörünün canlılığını koruduğunu ve yeni yıla da aynı tempoyla başlandığını söylemekte. Geçtiğimiz yıl Türkiye, %7 civarında büyümeyi başarabildi. Bu yılın büyümesini anlayabilmek için hem sanayi hem de hizmet tarafında geleceğe dönük verilere odaklanmamız gerekiyor.

Hafta içerisinde; hem ABD hem de Çin’de enflasyon verileri açıklanacak. ABD’de bu yılın ilerleyen aylarında artık çekirdek enflasyonda artış bekleniyor. Geçtiğimiz sene hammadde fiyatlarındaki artışla birlikte üretici fiyatlarının yükselmeye başladığını gözlemlemiştik. Bu yılın konusu artan maliyetlerin tüketici fiyatlarına yılın ilerleyen dönemlerinde yansıması. Çin’de ise Türkiye’nin ithal mal fiyatlarını ilgilendiren üretici fiyat enflasyonunun yavaşlaması söz konusu. Piyasa beklentisi Aralık ayında Çin üretici fiyatları enflasyonunun %5,8 oranından %4,8 oranına düşmesi.

İlaveten ABD’de perakende satışlar ve Çin’de dış ticaret verileri izlenirken S&P500 şirketleri bilançolarını açıklamaya başlayacaklar.

İlaveten ABD’de perakende satışlar ve Çin’de dış ticaret verileri izlenirken S&P500 şirketleri bilançolarını açıklamaya başlayacaklar.

Sepet: 4.1168 -0.09%
Doğu Avrupa Kurları: 0.05%
EMFX: -0.02%
DXY: 92.0
Euro: 1.2036 0.06%
Japon Yeni: -0.11%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.2
Faiz Oynaklığı (MOVE): 46.1
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.48%
ABD Hisseler: S&P500 0.70% Vadeli 0.13%
Türkiye ETF'i:   1.61%
MSCI Türkiye Endeksi (t-1):   1.22%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1):   0.71%
Altın (ons başına) 1320.6
Petrol: 67.7
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): 0.06%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​