Sınai üretim sabahına güçlenen ABD Doları ile uyanıyoruz.

TSİ 10:00’da TÜİK, Aralık ayı sınai üretim verisini açıklayacak. Salı günü Almanya’da fabrika siparişleri çok güçlü açıklandılar (Erken Ekonomi Brifingi, 6 Şubat 2018). Aylık %3,9 oranındaki artış, bugün yurt-içinde pozitif işaretli bir veri görmemizle sonuçlanabilir. Artık neredeyse Şubat ayının ortasına ulaştık. Böylece 2018 yılının ilk çeyreğini yarılamak üzereyiz. Bugün açıklanacak veri ise geçen yıla ait. Bizim için makbul olan içinde yaşadığımız anı ve mümkün mertebe önümüzdeki süreçte yaşayabileceklerimizi yorumlayabilmek. Türkiye’nin sınai yapısı (industrial base) küresel değer zincirine entegre. 2017 yılında küresel iktisadi faaliyette ortaya çıkan güçlenme, beyaz eşyaya yönelik mali teşviklerle birleştiğinde, yurt-içindeki sanayicinin bereketli bir yıl yaşamasını sağladı (Şekil 1). 6 sektör ihracat rekoru kırdılar. Rekor kıran sektörler arasında otomotiv, makina ve savunma sanayisi bulunuyor. Küresel ekonomiden aldığımız sinyaller önümüzdeki sürçte pozitif konjonktürün süreceğini gösteriyor (“Pembe Dizi”, 1 Şubat 2018). Sanayinin, geçtiğimiz yıl yakaladığı tempoyu içinden geçtiğimiz süreçte koruduğunu düşünüyoruz.

Şekil 1: 2017, küresel değer zincirine entegre Türkiye sanayisi için güçlü bir yıldı.

 

Kaynak: TÜİK, Ziraat

Yurt-içindeki sınai üretim verisiyle aynı anda Almanya’nın dış ticareti açıklanacak. Almanya gibi ihracata dönük bir ekonomide 2017 yılı küresel ticaret hacmindeki toparlanmayla bereketli geçti (Şekil 2). Çin’in dış ticaret verileri de gün içerisinde açıklanacak.

Şekil 2: Almanya’nın ihracatı ve kendi değer zincirinde sınai üretimin gelişimi.

 

Kaynak: TÜİK, Bloomberg, Ziraat

Her Perşembe günü gibi bugün yine TSİ 14:30’da sermaye hareketlerini ve döviz tevdiat hesaplarını (DTH) izleyeceğiz.

Yurt-dışında merkez bankalarıyla dolu bir gündem var:

  • İngiltere Merkez Bankası (BoE), para politikası kararıyla birlikte enflasyon raporunu TSİ 15:00’de yayımlayacak (“Süper Perşembe”).  Faizlerde bugün değişiklik beklenmiyor. Ancak bankanın projeksiyonları ve sözle yönlendirmesi bu sene içinde kaç kere faiz arttırılacağı tartışmalarına yol gösterecek.
  • TSİ 22:00’de Meksika Merkez Bankası (Banxico), faiz arttırım döngüsünü son bir 25 baz puanlık adımla tamamlayabilir. Geçtiğimiz yılın ortasında Meksika’nın, faiz arttırım döngüsünü %7 oranında tamamladığın düşünüyorduk. Tıpkı Türkiye’deki gibi Meksika’da da yılın son döneminde enflasyon beklentilerin üzerinde yükseliş kaydedince merkez bankası sıkılaştırma adımlarını sürdürdü ve Aralık ayında 25 baz puan daha faiz arttırımı gerçekleştirdi. 2015 Aralık ayında, %3 oranından başlayan döngünün, aradan geçen 26 ay ve 11 faiz arttırım adımının ardından bugün artık %7,5 oranında tamamlanması bekleniyor.
  • Para politikalarındaki küresel “normalizasyon” teması nedeniyle Filipinler’in bugünkü kararı tartışmalı. Enflasyon, Filipinler’de merkez bankasının tolerans bandını zorlamaya başladı. Geçtiğimiz yıl, merkez bankası faiz arttırım baskısına karşı duruşunu değiştirmemeyi başarabilmişti. Ancak bu yıl küresel faiz hadlerindeki yükselme eğilimi, Filipinler’i de etkileyeceğe benziyor. 2017 yılının ortasında görevi devralan Başkan Nestor Espenilla, geçtiğimiz hafta bu yıl faiz arttırabileceğinin sinyalini verdi. Piyasa, bugün merkez bankasından değişiklik beklemiyor. Ancak Espenilla’nın geçen haftaki açıklamalarının ardından bugün TSİ 11:00’deki karar ortada görünüyor.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,34 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,7971 seviyesinden geçiyorlar.​