Dünya’da ekonomik ve siyasi açıdan yoğun geçecek haftaya yurt-içinde büyüme verisiyle başlayacağız.

TSİ 10:00’da TÜİK, üçüncü çeyrek büyüme verisini açıklayacak. Çift hanelerin zorlanacağı bir istatistikle karşılaşacağız. Mart – Nisan döneminden beri Türkiye’nin neden %5+ büyüme ülkesi özelliği gösterdiğini tartışmaktayız (Şekil 1, Erken Ekonomi Brifingi, 27 Mart 2017, Erken Ekonomi Brifingi 3 Nisan 2017). Sene başında piyasada büyüme beklentileri %2’ler civarındaydı. Büyüme, bizim piyasanın üzerindeki beklentimizi de aştı. Yıl büyümesi tahminen %6,5 oranının üzerinde gerçekleşecek. Ancak daha önemlisi büyümenin kompozisyonu. Bu yıl büyüme yatırım ve dış talepten destek alıyor (Şekil 2). Bugünkü veride yatırımların (inşaat ve inşaat dışı) nasıl seyrettiğini ölçmeye çalışacağız. Yatırım harcamaları, bir çeyrekle sınırlı kalmayan, gelecek çeyreklere yayılan iktisadi faaliyetler. Eğer üçüncü çeyrekte yatırımın katkısı ikinci çeyrekteki gibi gerçekleşirse, 2018 yılında %5+ büyüme performansına yatırımların taşımasından bahsedebiliriz. Bugün açıklanacak verinin yaz aylarından kaldığını aklımızda tutmamız gerekiyor. İç talepte tüketim harcamalarının zayıfladığını, önümüzdeki altı aylık dönemde dış talebin ekonomiyi taşıyacağını düşünüyoruz.

Şekil 1: Türkiye’nin uzun dönem büyüme performansı. Türkiye'nin 60 yıllık büyüme ortalaması %5,2 son 15 yılda %5,7 oranına yükseldi.

Kaynak: TÜİK, FRED, Ziraat

Şekil 2: Büyümenin kompozisyonu.

Kaynak: TÜİK, Ziraat

Fiilen piyasalar açısından yılın son haftasını yaşıyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren ABD ve Avrupa’daki yatırımcılar tatile çıkacaklar ve Ocak ayı ortasına doğru tekrar iş başı yapacaklar. Yılın son haftası gündem bir hayli kalabalık. Siyasi tarafta iki kritik gelişme bizleri bekliyor:

Yurt-dışında Çin, Kasım ayı ticaret verilerini açıklayacak. Çin, bu sene ithalatını yaklaşık %15 oranında arttırdı. Önümüzdeki yıl ithalat artışının hammaddelerden tüketim mallarına dönüşümle %5 oranına yavaşlaması bekleniyor. Çin ithalatındaki dönüşüm Almanya, Japonya gibi son kullanıcıya yönelik ihracatçı ülkeler için iyi bir haber. Hammadde ihracatçıları içinse kötü bir haber. Türkiye, Almanya’nın değer zincirinde yer aldığı için, Çin ithalatındaki olası dönüşümden yurt-içi üreticiler zarar görmeyeceklerdir. Bugünkü veride Çin ithalatının %13 oranında arttığı düşünülüyor.

ABD’nin Alabama eyaletinde Salı günü gerçekleşecek özel seçim, ve Hindistan’ın Gujarat eyaletinde Perşembe günü gerçekleşecek meclis seçimleri.

Alabama, geleneksel açıdan muhafazakar seçmen kitlesine sahip eyaletlerden. Tarihi boyunca ağırlıklı Cumhuriyetçi Parti’ye oy verirler. Başkan Donald Trump, seçimi Cumhuriyetçi Parti listesinden kazandı. Ancak Parti’nin değişim kitlesinden geldiği için bazı yorumculara göre “bağımsız” aday özelliğinde. Trump’ın geleneksel muhafazakar Alabama eyaletinde alacağı sonuç kendi icraatlarına yönelik iyi bir işaret niteliğinde. Önümüzdeki yıl ABD Meclisi’nde ara dönem (mid-term) seçimler gerçekleşecek. Her iki yılda bir ABD Meclisi’nin tüm vekilleri, senatörlerin de üçte biri yenilenir. Başkan’lar için ara dönem Meclis seçimleri icraatlerine yönelik önemli göstergeler. 2018 Kasım ayındaki Meclis seçimleri Trump’ın 2020 seçim stratejisini belirleyecek hatta genel anlamı ile küresel siyasetin yönünü çizecek özellikte. Şu anda Cumhuriyetçi Parti, Senato'da 52 – 48 gibi zayıf bir üstünlüğe sahip. Trump'ın seçim vaatlerini yerine getirememesi Senato'daki zayıflığın sonucu. Eğer Alabama seçimleri istendiği gibi gitmezse çoğunluk 51 – 49 ile daha da zor bir hal alabilir.

Hindistan’ın Gujarat eyaleti, Başbakan Modi’nin kendi seçim bölgesi. Trump'ın Alabama’sına benzer şekilde Modi’nin kendi memleketinde alacağı sonuç icraatlerine yönelik güven oyu niteliğinde. Modi, vergi yasasından dolaşımdaki banknotlara kadar değişik politikalar uygulamakta. Uygulamaları, 14 Aralık Perşembe günü sınavdan geçecekler.

Merkez bankaları tarafında;

  • 13 Aralık Perşembe günü FED,
  • 14 Aralık Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Avrupa merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BoE), ve İsviçre Merkez Bankası (SNB),
  • 15 Aralık Cuma günü Rusya Merkez Bankası (CBR)

kararlarını izleyeceğiz.

FED’in faizi arttırırken önümüzdeki sürece ilişkin mevcut yönlendirmesini korumasını bekliyoruz.

ECB tarafında “daha düşük miktar ancak daha uzun süre” yaklaşımı benimsenmekte.

Hem FED hem ECB'nin biz piyasa yorumcuları açısıdnan daha çok ilgisini çekecek kısım açıklayacakları 2018 yılı projeksiyonları. "Reflasyon" teması dahilinde bu sene artan üretici fiyatları enflasyonunun önümüzdeki yıl tüketici enflasyonuna yansıması muhtemel. Bu nedenle her iki kurum da 2018 yılı çekirdek enflasyon beklentilerini yükseltebilirler.

TCMB’de ise “daha uzun süre ve daha kararlı” yaklaşımı ile para politikasının sıkılaştırılması muhtemel.

BoE toplantısı aralarındaki en sakini. Ancak açıklamalar ve karar metninde iki konu izlenecek: İlk konu geçen ayki faiz arttırımına ekonominin merkez bankası gözünde nasıl tepki verdiği. Diğer konu ise önümüzdeki sene Brexit süreci ilerlerken kurumun nasıl yol almayı düşündüğü.

SNB, her zaman için yakından izlenmesi gereken kurumlardan. Üç ayda bir toplanan SNB Eylül ayında karar metninde çok hafif bir sıfat değişikliğine gitmişti. SNB, ECB için iyi bir kristal küre niteliğinde. ECB'nin yol haritası belirginleşirken SNB'nin kendisine nasıl rota seçeceği piyasa açısından önemli bir girdi.

CBR tarafında ise 15 baz puan ile faiz indirimlerinin sürmesi muhtemel: Haftalık Veri Takvimi (8 Aralık 2017).

Veri tarafında seneyi kayda değer bilgilerle kapatacağız:

  • Yurt-içinde Ödemeler Dengesi tablosu, merkez bankasının beklenti anketi, istihdam ve bütçe gerçekleşmesi,
  • ABD’de enflasyon, üretim (imalat sanayisi, kapasite kullanımı) ve tüketim (perakende satışlar) verileri,
  • Çin’de üretim (imalat sanayisi) ve tüketim (perakende satışlar) verileri,
  • Euro Bölgesi’nde üretim (imalat sanayisi), otomotiv, dış ticaret verileri ve ZEW anketi açıklanacak.

Hafta sonu, Cumartesi günü sabahı Çin, Kasım ayı enflasyonunu açıkladı. Üretici fiyatları enflasyonu %5,8 oranına yavaşladı. Daha önce üretici fiyatlarındaki artış hızı %6,9 oranındaydı. Çin’de üretici enflasyonunun yavaşlaması Türkiye için iyi bir haber. Önümüzdeki sene başında hammadde fiyatlarında kısmı gerilemeyle karşılaşabiliriz. Cuma günkü notumuzda Çin’in ithalat yapısındaki değişimi değerlendirmiştik (Erken Ekonomi Brifingi, 8 Aralık 2017). Çin’deki yüksek borçluluk merkez bankasının finansal istikrarı gözetmesiyle sonuçlanıyor. Kredi talebi sakin seyrederken inşaat sektöründe durgunluktan bahsedebiliriz. Böyle bir durumda Çin büyümesindeki yapısal değişim, hammadde fiyatları üzerinden üretici fiyatlarını olumlu etkileyebilir. Bir diğer konu da FED'in faiz arttırım sürecinin Çin Merkez Bankası'nda (PBOC) nasıl yankılanacağı. Bu sene içerisinde sessiz sedasız PBOC'nin FED'i takiben para koşullarını sıkılaştırdığını görmüştük. Hatta genellikle SNB'nin ECB'yi önden takibi gibi PBOC de FED'i önden takip eder. Ancak bu hamlesiyle PBOC piyasayı biraz şaşırtmıştı. Önümüzdeki dönemde eğer PBOC parasal koşulları sıkılaştırırsa bu da enflasyon açısından destekleyici bir gelişme şeklinde değerlendirilebilir.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8362 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.1769 -0.01%
DXY: 93.9
Euro: 1.1777 0.03%
Japon Yeni: -0.13%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.58
Faiz Oynaklığı (MOVE): 47.5
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.38%
ABD Hisseler: S&P500 0.55% Vadeli  0.06%
Altın (ons başına) 1248.5
Petrol: 63.07

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​