Öğleden sonrası küresel risk verileriyle geçecek günün sabahına Asya’dan veri akışı ile uyanıyoruz.

Sabahın erken saatlerinde Asya’dan küresel iktisadi faaliyete yönelik veri akışını izledik. Çin’de Eylül ayı dış ticaret verileri beklentilerle uyumlu açıklandı. İthalatın yıllık bazda %19,5 artışı iç talebin üçüncü çeyrekte canlı seyrettiğini gösteriyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) önceki hafta zorunlu karşılıklar üzerinden yeni bir politika açıkladı. KOBİ kesimini hedefleyen uygulama Ocak ayında devreye girecek. Daha önce Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından benzer politikalar uygulanmıştı. Bu sefer Çin, KOBİ’lere daha fazla kredi veren bankaların zorunlu karşılıklarında indirim gerçekleştirecek. İhracat ise yıllık bazda %9 oranında artış kaydetti ve küresel ticaret hacimlerindeki dinamiği yansıttı. Asya’dan gelen diğer veri Singapur’un üçüncü çeyrek büyümesiydi. Singapur, coğrafi konumu nedeniyle ticaret rotaları üzerinde yer alıyor. Ülke, doğrudan küresel ticaret koşullarına maruz. Üçüncü çeyrekte Singapur’un büyümesi dönemsel %6,3 oranına ulaştı. Beklenti %3,7 oranında artıştı ve ikinci çeyrekte büyüme %2,4 oranında gerçekleşmişti. Singapur ve Türkiye büyümeleri eş-zamanlı birlikte hareket edebilen göstergeler (Şekil 1). Nedensellik, istatistik bilimi açısından tartışmalı bir konu. İki ülke büyümesinin birlikte hareketi doğrudan birbirleriyle ilişkilerinden kaynaklanmıyor. Arada bir nedensellik bağı yer almak zorunda değil. Göremediğimiz üçüncü bir değişkenin yansıması olabilir. Çin ve Singapur verileri küresel iktisadi faaliyetin canlılığını gösterirken, Türkiye’nin de üçüncü çeyrekte güçlü bir büyüme kaydedeceğini biliyoruz. Singapur verisi bize çift haneyi zorlayabilecek bir veri göreceğimizi hatırlatmakta.

Şekil 1: Türkiye ve Singapur’da dönemsel büyüme hızları (çeyrekten çeyreğe, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış, Singapur için yıllıklandırılmış).

 

Kaynak: TÜİK, Bloomberg, Ziraat

Öğleden sonra TSİ 15:30’da haftanın küresel risk verileri ABD’de açıklanacak. Aynı anda hem Eylül ayı enflasyonu hem de Eylül ayı perakende satış verisini göreceğiz. Enflasyon, kasırgaların enerji sektörü üzerindeki etkisi nedeniyle güçlü bir artış kaydedecek. Beklenti aylık %0,6 oranındaki artışla yıllık enflasyonun %2,3 oranına ulaşması. Ancak FED üyeleri dahil tüm piyasa bu zıplamanın kasırga etkisinden kaynaklandığını biliyor. Enflasyondaki geçici zıplamanın piyasa fiyatlamalarına etkisi düşük kalacaktır. Piyasanın fiyatlama için odaklanacağı veri çekirdek seri. Çekirdek enflasyonun geçen ayın ardından bir kere daha %0,2 oranında artması bekleniyor. Böylece yıllık bazda çekirdek enflasyon %1,7’den %1,8 oranına hızlanacak. Eğer çekirdek serideki hızlanma beklentilere kıyasla daha güçlü gerçekleşirse fiyatlamalarda değişiklikle karşılaşabiliriz. Benzer şekilde perakende satışlar da kasırga ektisiyle güçlü bir artış gerçekleştirecek. Otomobil satışlarının beklenenden önce toparlanması (kasırgada otomobilleri hasar gören araç sahipleri sigorta poliçelerini tahsil ettikçe yeni otomobil alıyorlar) manşet veriyi arttıracak. Beklenti %1,7 oranında artış. Enflasyon verisindeki gibi, piyasanın odaklanacağı yer “kontrol grubu” diye adlandırılan ve doğrudan milli hasıla hesabına eklenen kısım. “Kontrol grubu”nun %0,4 oranında artması bekleniyor.

ABD’de ayrıca TSİ 17:00’de Michigan Üniversitesi’nin beklenti anketi açıklanacak. Avrupa’da ise bugün sabahtan TSİ 9:00’da Almanya enflasyonu nihai değerini alacak. Avrupa’da enflasyon ay sonlarında açıklandığı için ay ortasında yeniden geçilen nihai değerin piyasa etkisi düşük kalıyor – ciddi bir sürpriz ile karşılaşılmadıkça. Şu anda Avrupa ekonomisinde sürprize açık bir durum pek yok.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,6572 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 3.9957 -0.15%
Doğu Avrupa Kurları: 0.20%
EMFX: 0.06%
DXY: 93.0
Euro: 1.1849 0.16%
Japon Yeni: 0.15%
Hisse Oynaklığı (VIX): 9.9
Faiz Oynaklığı (MOVE): 51.8
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.32%
ABD Hisseler: S&P500 -0.17% Vadeli -0.06%
Altın (ons başına) 1296.4
Petrol: 56.5
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): 2.42%
Türkiye ETF'i: 1.90%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): 0.38%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​