Avrupa’da büyüme sabahına Çin’den gelen üretim ve tüketim verileri ile uyanıyoruz.

Çin’den sabahın erken saatlerinde gelen üretim ve tüketim verileri, iktisadi faaliyetin normal seyrettiğini gösterdiler. Ekim ayında perakende satışlar %10 oranında artarken sınai üretim %6,2 artış kaydetti. Çin, insan nüfusu ve ekonomik hasıla açısından büyük bir ülke. Gelişen Ülke özelliğiyle açıklanan değerler Gelişmiş Ülkeler’de gördüğümüz değerlere göre bir hayli yüksek. Sayı doğrusu anlamında, yüksek seviye değerler beraberinde daha yüksek sapma (standart sapma = oynaklık) getirebiliyorlar. Açıklanan verilerin dönemselliğini de göz önünde bulundurunca (aylık, yıllık gibi); örneğin ABD perakende satışlar aylık %1,5 ila %1 arasında ciddi bir fark var. Ancak Çin’de yıllık %10,5 ile %10 arasındaki fark sıradan bir fark. Bu nedenle sabahki verilere bu gözle bakmakta fayda var. Perakende satışlar için beklenti %10,5 sınai üretim için beklenti %6,3 idi.

Sabahtan öğlene kadar Avrupa’dan gelecek üçüncü çeyrek büyüme verilerini gözlemleyeceğiz (Şekil 1). Para birliğinin geneli için büyüme bugün güncellenecek (TSİ 13:00). Almanya ve İtalya ise üçüncü çeyrek büyümesini ilk defa açıklayacaklar (TSİ 10:00 ve 12:00). Doğu Avrupa’da; Çekya, Macaristan ve Polonya verilerini açıklayacak ülkeler. Avrupa ekonomisi momentumunu ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe koruyabildi. Seviye açısından belirli bir tempo muhafaza ediliyor. Türkiye’nin ihracat verileri Avrupa’daki dinamizmi yurt-içine aktarıyor. Son çeyrekte Avrupa ekonomisinin bir kere daha ivmelenme şansı var. Kasım – Aralık dönemi verilerde Avrupa’nın ivmelenip ivmelenmediğini anlamaya çalışacağız.

Şekil 1: Çeşitli ekonomik bölgeler ve Türkiye’de iktisadi faaliyetin seyri.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

İlaveten TSİ 13:00’de Almanya’da ZEW anketi açıklanacak. ZEW, finansçılarla yapılan bir anket ve daha çok piyasaya ilişkin beklentileri yansıtmakta. ZEW anketinin beklenti ve genel gidişat endeksleri ikinci çeyrekte yatay seyir izleyerek, ekonomideki momentumu yansıtmışlardı (Şekil 2). Bugünkü verilerde hem beklenti hem de genel gidişat endekslerinin artış göstereceği düşünülüyor. Bu görüntü – eğer gerçeğe dönüşürse – son çeyrekte belirebileceğini düşündüğümüz ivmelenme için bir ipucu olabilir.

Şekil 2: ZEW anketinin genel gidişat ve beklenti endeksleri.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Bugün Avrupa’daki diğer gelişme, merkez bankasının idare merkezi Frankfurt şehrindeki konferansı. Konferansa majör (ABD, Avrupa, İngiltere, Japonya) merkez bankalarının başkanları katılacaklar ve konuşma yapacaklar.

Öğleden sonra ABD’de TSİ 14:00’de KOBİ güven endeksini ve TSİ 16:30’da üretici fiyatları endeksini (ÜFE) gözlemleyeceğiz. ÜFE’nin küresel reflasyon konjonktüründe artışını sürdürmesi bekleniyor. KOBİ güven endeksindeki gelişme ise halihazırdaki vergi reformu yasa tasarısına ilişkin kamuoyunun tepkisini ölçmemizi sağlayacak.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,1 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,8713 seviyesinden geçiyorlar.

Sepet: 4.1956 -0.06%
Doğu Avrupa Kurları: 0.07%
EMFX: 0.04%
DXY: 94.5
Euro: 1.1673 0.05%
Japon Yeni: -0.03%
Hisse Oynaklığı (VIX): 11.5
Faiz Oynaklığı (MOVE): 46.4
ABD 10 yıl vadeli devlet tahvil faizi: 2.41%
ABD Hisseler: S&P500 0.10% Vadeli -0.10%
Altın (ons başına) 1276.3
Petrol: 62.9
MSCI Türkiye Endeksi (t-1): -0.05%
Türkiye ETF'i: 0.35%
MSCI Gelişen Piyasalar Hisse (t-1): -0.46%
Çin Şanghay Endeksi (yerel para birimi cinsi): -0.27%

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​