Bütçe sabahına güçlü risk iştahı ile uyanıyoruz.

Artık Ocak ayının üçüncü haftasına girerken ekonomi gündemi alıştığımız temposuna kavuşuyor. ABD’de senenin yeni yılın ilk iktisadi faaliyet verilerini FED’in bölgesel endekslerinde görme şansı bulacağız.

Esasen, 30 Ocak günü iki nedenle bu yılın temposunu belirlemeye aday:

1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılının ilk enflasyon raporunu açıklayacak,
2. ABD Başkanı Donald Trump, geleneksel “Birliğin Durumu” (State of The Union) konuşmasını yapacak.

ABD Başkanları, yıllık konuşmalarını daha erken yapmayı tercih edebiliyorlar. Trump, konuşmasını bu yıl ayın sonunda gerçekleştirecek. Konuşmasının odağı “küresel ticaret” etrafında şekillenebilir.

TCMB, Perşembe günü yılın ilk para politikası kurulunu topluyor. Merkez bankasından faiz göstergelerinde herhangi bir değişiklik beklenmiyor. “Kararlı” duruş, Türk Lirası’ndaki istikrara ve baz etkisine bağlı dez-enflasyon sürecinde merkez bankasını aynı yerde tutacağa benziyor. Enflasyonun bu yıl izleyeceği patika gereği son çeyrekte bir tur dez-enfalsyon ile daha karşılaşmamız yüksek olasılık. Buna rağmen merkez bankasının mevcut %7 oranındaki yıl sonu tahmini düşük kalıyor. Bu nedenle enflasyon tahmininin nasıl yukarı çekileceği, güncelleme sırasında hangi değişkenlerin (ithal mal fiyatı, gıda fiyatı vb) etkileneceği bizlere kıymetli bilgiler sunacak.

Güney Kore, Güney Afrika ve Kanada, merkez bankası toplantılarının bu hafta gerçekleştirecek diğer ülkeler.

Çin’de veri takvimi yoğun geçecek. Büyüme ve konut fiyatları izleyeceğimiz değişkenler. Perakende satışlar ve sınai üretim de açıklanacak. Ancak bunlar Aralık ayına ait veriler ve büyüme verisinin içinde zaten yerlerini alacaklar. Buna karşılık konut sektörünün gelişimi küresel girdi maliyetleri için 2018 yılında yakından takip edilmesi gereken bölüm.

ABD’de FED’in New York ve Philadelphia Şubeler’i bölgesel endekslerini açıklayacaklar. New York, “Empire” endeksi ile kuzey eyaletlerdeki faaliyeti, Philadelphia ise “Philly” endeksi ile yine kuzeydeki reel sektör güvenini belirtecekler. İki endeks de Ocak ayı verilerinden üretilecek. Momentumun geçen yıldan bu yıla taşındığını göstermelerini bekliyoruz. İlaveten Aralık ayının resmi sınai üretim ve kapasite kullanımını çeşitli konut verileriyle birlikte gözlemleyeceğiz. FED de 31 Ocak günü toplantısı öncesinde Bej Kitabı’nın açıklayacak.

TSİ 10:00’da TÜİK, istihdam verilerini açıklarken TSİ 11:00’da Maliye Bakanlığı, Aralık ayı bütçe gerçekleşmesini açıklayacak. Böylece 2017 yılının tam performansını görebileceğiz. Kamu maliyesinde yılı piyasada beklenenlere göre daha iyi bir oranla tamamlayabiliriz.

TSİ 18:15’de İngiltere Merkez Bankası (BoE) para politikası kurulundaki bağımsız üye Silvana Tenreyro konuşma yapacak. Tenreyro, konuşmasında Gelişmiş Ülkeler’deki verimlilik problemini işleyecek. Tenreyro’nun verimlilik konusuna yaklaşımı, kendisini kurulun diğer üyelerinden ayrıştırmakta. Kasım ayında Tenreryo faiz arttırım yönünde oy kullanmıştı. Bugünkü konuşmasıyla faiz arttırım konusuna bakış açısını görebileceğiz.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,1 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7563 seviyesinden geçiyorlar.

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​