Çin’de yeni yıl tatili başlarken yurt-içinde bütçe ve istihdam verilerini izleyeceğiz.

TSİ 10:00’da TÜİK, Kasım ayı istihdam verilerini açıklayacak. Geçtiğimiz yıl devreye alınan “İstihdam Seferberliği”nde amaç ilave “1” çalışana iş verebilmekti. Elimizdeki ilk 10 aylık veriye göre program, başarıyla 1,3 milyon kişinin üzerinde vatandaşa iş imkanı sundu. Bu seneki program, ilave “2” çalışana iş verme üzerine kurulu. İstihdamdaki güçlenme seyrinin bu yıl da sürmesi muhtemel.

TSİ 11:00’de Maliye Bakanlığı, yılın ilk bütçe gerçekleşmesini açıklayacak. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında harcamalardaki disiplinin belirginleşmesiyle kamu maliyesi istikrar kazandı. Yeni yılın ilk verisinde disiplin korunursa önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarından pozitif ton beklentimiz kuvvetlenecektir.

Her Perşembe günü gibi, TSİ 14:30’da döviz tevdiat hesaplarını (DTH) ve sermaye akımlarını izleyeceğiz. Böylece risk iştahındaki dalgalanmanın sermaye akışına yönelik ilk izlerini de görme şansı bulacağız.

ABD’de dün açıklanan verilere göre; enflasyon beklentilerin üzerinde artarken, tüketimin yavaşladığı ortaya çıktı.  Demek ki; petrol ve genel fiyat seviyesindeki artış, tüketicilerin alım gücünü etkilemekte. Tüketim talebi Gelişmiş Ülkeler’de hız kaybederse, geçen sene trendin üzerine geçen sınai üretimde bu yıl normalleşmeyle karşılaşabiliriz. TSİ 17:15’de tezimiz ABD’de açıklanacak Ocak ayı sınai üretim verisiyle sınavdan geçecek. TSİ 16:30’da ise ABD’nin üretici fiyatları enflasyonunu gözlemleyeceğiz. Diğer ülkelerdeki gibi, ABD’de de üretici fiyatlarındaki artış baskısının azalmasını bekliyoruz. İlaveten ABD’de enflasyon ile birlikte aynı anda bölgesel FED endeksleri açıklanacak. New York ve Philadelphia şubeleri, faaliyet ve güven endekslerini açıklayacaklar. TSİ 18:00’de konut piyasasına yönelik, müteahhitler birliğinin güven endeksi (NAHB) gündemde yer alıyor.

Avrupa’da TSİ 10:00’da araç tescillerini gözlemleyeceğiz. Avrupa otomotiv piyasasındaki gelişmeler, küresel değer zincirine entegre otomotiv sanayimiz açısından kritik. Bu yıl, Avrupa pazarındaki artışın sürmesi bekleniyor. Artış oranı ise tahminen geçtiğimiz yıla göre biraz daha mütevazi kalabilir (Şekil 1). Ancak toplam pazar büyüyeceği için, adet bazında ihracatımızda yeni rekorlar görme şansımız var.

Şekil 1: Avrupa otomotiv pazarındaki eğilim bu sene daha mütevazi gerçekleşebilir.

 

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

Merkez bankaları tarafında ise Endonezya’nın para politikasını sabit tutması bekleniyor.

Yeni yıl tatili dolayısıyla kapanan Çin piyasaları, 22 Şubat Perşembe günü yeniden açılacaklar.

S&P500, vadeli işlemlerde %0,24 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7782 seviyesinden geçiyorlar.

​​​