Salı günü sabahına güçlü Çin Renminbisi ile uyanıyoruz.

Kurlar ve kur pariteleri konusunda önem verdiklerimiz arasında (Euro, Japon Yeni, Çin Renminbisi, Pariteler ve Küresel Dengeler, 22 Kasım 2017):

1. Kore Wonu, ve
2. Çin Renminbisi – Japon Yeni paritesi (Şekil 1)

bulunuyor.

Şekil 1: Çin Renminbisi – Japon Yeni makası, Renminbi’deki değer kazancıyla yeniden açılmaya başladı.

Geçtiğimiz yılın son döneminden beri Kore Wonu’ndaki güçlenmeyi izlemekteyiz. Diğer yandan Çin Renminbisi ve Japon Yeni arasındaki makası da gözlemliyoruz. Won, küresel ticaret ve risk iştahı için iyi bir gösterge. Renminbi – Yen paritesini ise finansal riskler için izlemek gerekiyor.

Geçen hafta, Kore Wonu ve Uzak Doğu’daki (Tayvan Doları gibi) diğer çeşitli para birimleri aşırı değer kazanmaya başlayınca otoritelerin dolaylı yöntemlerle müdahalelerini gözlemledik. Türk Lirası da bu dönemde 3,80 seviyesini test etti. Kore Wonu’ndaki değer kazanma hareketi kısmen frenlenebildi. Won, ABD Doları karşısında 1.060 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Ancak Çin Renminbisi henüz yavaşlamadı. Renminbi, güçlenmeyi sürdürürken, Japon Yeni’ni de beraberinde sürüklemekte. Renminbi, ABD Doları karşısında 6,4282 değeriyle yaklaşık son iki yılın en güçlü seviyesinde. Buna istinaden Japon Yeni de ABD Doları karşısında 111 seviyesinin altına güçleniyor.

Renminbi’deki değer kazancı eğilimine karşı merkez bankası geçen hafta teknik bazı ayarlamalar yapmayı tercih etmişti. Önümüzdeki günlerde mevcut eğilimin sürmesi durumunda Çin otoritelerin nasıl bir reaksiyon gösterecekleri piyasanın gündeminde.

Japon Yeni’ndeki değer kazancının bir unsuru da para politikasında normalleşme beklentisi. Benzer davranışı Euro’da görüyoruz. Avrupa Merkez Banaksı’nın (ECB) varlık alımlarını Eylül ayında sonlandırabileceğine ilişkin beklentiler Alman siyasetindeki gelişmelerle birleştiğinde Euro’daki değer kazançlarını tetiklemekte. Bu sabah 1,23 seviyesine yaklaşan bir parite seviyesi görüyoruz.

Bugün sabahtan TSİ 10:00’da Almanya’da Aralık ayı enflasyonu nihai değerini alacak. Öğleden sonra ABD’de FED’in New York Şubesi, Ocak ayı “Empire” endeksini açıklayacak. ABD’de yeni yılın ilk faaliyet verisinde geçen yılki güçlü momentumun yeni yıla taşınmasını bekliyoruz (Şekil 2).

Şekil 2: FED şubelerinin bölgesel endekslerinden New York’un “Empire” faaliyet ve Philadelphia’nın “Philly” güven endekslerinin seyri.

Kaynak: Bloomberg, Ziraat

S&P500, vadeli işlemlerde %0,2 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7943 seviyesinden geçiyorlar.

​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​